באיבאק - תיאור, בית גידול, אורח חיים

באיבאק, או באבק, הידוע גם כקרקע קרקע נפוץ, הוא יונק השייך לסדר המכרסמים רודנטיה, הכולל סנאים, גופרים, שבבים ועוד.

בייבק

תיאור

חיה קטנה ומגושמת עם ראש מושח. משקל הבייבאק 3-8 ק"ג (לעיתים המשקל יכול להגיע עד 15 ק"ג). אורך הגוף הוא 40-65 ס"מ, כולל זנב קצר ופלאפי באורך 15 ס"מ. צבע הפרווה תלוי באזור, החל שזוף לחום אדמדם, כאשר צבע חום ממוצע הוא הגוון השכיח ביותר.

ישנם אנשים שיש להם מלניזם או לבקנות. במקרה הראשון מכרסמים שחורים לחלוטין, בשני - לבנים לחלוטין עם עיניים חסרות פיגמנטציה, הגוון הוורדרד שלה נגרם על ידי כלי דם הממוקמים על פני השטח. בגלל לובןם המבריק, לבקנים הם טרף קל לאויבים שלהם.

כחיה חופרת, לבייבאק יש רגליים חזקות וחזקות עם טפרים חזקים. לצורך חפירה הם משתמשים ברגליים הקדמיות, המצוידות בארבעה טפרים מפותחים במיוחד, בעוד שלרגליים האחוריות חמישה טפרים רגילים. ככלל, החיה מסתתרת מאויביה בבור, מכיוון שמהירות הבייבאק אינה גבוהה במיוחד.

ראיית המכרסם מצוינת (אם כי יש חוקרים המאמינים שהוא רואה גרוע מבני אדם). בפרט, זווית הצפייה שלו רחבה מאוד. כמו כן, הביבאק יכול לראות כמה צבעים. אבל הוא מכוון בצורה גרועה בחזון החשוך, בין הדמדומים, הוא גרוע, ולכן המכרסם כמעט ולא יוצא מהחור בלילה. יש לו שמיעה מצוינת וחוש ריח מפותח מאוד.

התנהגות

יושב בבור, הבייבאק נמצא ללא הרף על השומר ויכול לפעמים לגרום לשריקת אזהרה נוקבת כאשר הוא חש בסכנה. כאשר בעל חיים נפצע קשה או נלכד על ידי אויב בקרב, הוא יכול לצעוק. כמו כן, הבייבאק לפעמים משמיע צליל, מחרק את שיניו, ואף יכול להשמיע נביחה רועשת, שמשמעותה אינה ידועה.

באיבק חברותי מאוד, חי במושבות קטנות מסוג מטריארכלי. הקבוצה המשפחתית מורכבת מ- 5-12 אנשים. בבור אחד - משפחה אחת. זוהי חיה בשעות היום אך ורק נדירה אצל יונקים פראיים. הבייבאק עולה מוקדם, לפני הזריחה, ובבוקר לוקח את הארוחה הראשונה שלו. ואז הוא מתנמנם למשך כעשר שעות, פרוש בגובה, אך תמיד דרוך, בעיניים פקוחות. הוא נמצא בבור שלו בשעות החמות של היום לישון בשלווה, בין 12 ל -15 שעות. ואז הוא לוקח ארוחה שנייה והולך לישון שעה לפני רדת החשיכה.

באיבק זהיר וחשדני מאוד. היא בדרך כלל עומדת על רגליה האחוריות כדי לשלוט טוב יותר על השטח. החיה מתחילה לחשוף במקרה של סכנה, וניתן לשמוע צליל זה במרחק של עד 1 ק"מ. ברגע שהם משמיעים זעקה אופיינית על סכנה קרובה, מייד מסתתרים כל הקרובים במאורות הקרובים. מעבר של נשר יכול לגרום להתקף חרדה חזק מאוד ובהתאם לכך מכרסמים ידווחו בקול רם. באיבאקי הם בעלי חיים סקרנים ואוהבים לשחק. הם לפעמים משחקים בינם לבין עצמם, בדרך כלל בזוגות.

בית גידול והרגלים

באיבק מנסה להימנע מאזורים רטובים או ביציים. הוא מעדיף שטחים פתוחים כמו שדות, קרחות שטח, יערות נדירים ומדרונות סלעיים. בדרך כלל הוא חופר את החור שלו במקומות שבהם הוא יכול לאכול בשפע עם צמחים.

בית גידול והרגלים של באיבאק

בקיץ החור שלו ממוקם באמצע מרעה או כרי דשא, ככלל, רק בחורף הוא מתיישב בחורשות או בצמיחה.חור החורף, ללא קשר אם הוא מבודד או לא, הוא בדרך כלל עמוק מספיק, מכיוון שככל שהחור עמוק יותר, כך יהיה קל יותר לשאת את החורף.

למינק יש כניסה ראשית, בורות בדיקה אחת או יותר להגברת האבטחה, וכן שירותים ושקעים במקומות שונים. הקן המשמש לבילוי, חורף וגידול בעלי חיים צעירים, מרופד בעשב יבש ורוחבו כחצי מטר וגובהו יותר מ -30 ס"מ.

מחוץ לתקופות של תרדמת חורף או טיפול בגורים, הבייקאק מבלה את רוב זמנו באכילה ושתיהות בשמש. הוא אוהב להתחנן באדמה חמה, על סלעים חלקים או על ענפים נמוכים.

לקראת סוף הקיץ, כשהמצב שינה מתקרב (שינה חורפית ארוכה), האדם מתחיל להשמין. זה מתחיל ברגע שהכפור נכנס. אנשים צעירים זקוקים לקצת יותר זמן כדי להשיג מספיק שומן לכל החורף. תרדמת החורף מתחילה בסוף ספטמבר, באיבאקי בודדים כבר בתקופה זו מתחילים לשכב בה. עד אוקטובר, בדרך כלל כל בעלי החיים כבר במצב שינה. ברגע זה המכרסם נמצא במצב של שיווי משקל פיזיולוגי מאוד לא אמין, שיכול בכל רגע לעבור למוות.

תרדמת היא סוג של תרדמת עמוקה. כל תפקודי הגוף מאטים משמעותית, כך שהשומן המצטבר מספיק כדי להאכיל את החיה כל החורף. הטמפרטורה שלו יכולה לרדת ל -3 מעלות צלזיוס, ופעימות הלב יכולות לרדת מה 80 הרגילות עד ארבע או חמש פעימות בדקה. קצב הנשימה מופחת, ולכן צריכת החמצן מופחתת מאוד. כאשר החיה עוזבת את החור באביב, עדיין יש לו כמות מסוימת של שומן שהיא צריכה, מכיוון שהאוכל עדיין לא מספיק בחודש מרץ.

כמו כל היונקים המחוררים, גם הבייבאק נתון להתעוררות. קצב הלב, קצב הנשימה והתרמוגנזה עולה לערכים כמעט נורמליים. למעשה, תקופות אלה הינן קריטיות עבור מכרסמים. במהלך תקופות ההתעוררות הללו, המהוות רק 5% מכלל הנוכחות של החיה במצב שינה, הביבאק מוציא 90% ממאגרי האנרגיה שלו. עם זאת, שלבי ההתעוררות הללו חיוניים ליונקים. הם נחוצים לשמירה על פונקציות תמיכה עתירות אנרגיה הדורשות טמפרטורות פנימיות גבוהות.

תזונה

ספק כוח
Baibak הוא כל אוכל, אך התזונה שלו מורכבת בעיקר מצמחייה טרייה. הוא אוכל מגוון גדול של צמחי בר, ​​תלתן, אספסת, תרכובת, פרחים, ניצנים, פקעות, כמו גם ירקות וזרעים כאשר הוא מוצא אותם. במקרים נדירים הוא אוכל חלזונות אקראיים, תולעי אדמה, זחלים וחרקים (חגבים וארבה). בתחילת האביב הוא ניזון מנביחות וענפים קטנים של שיחים. היא צורכת כ -400 גר 'דשא בארוחה אחת. זהו 100 ק"ג במשך 6 חודשי פעילות בקיץ. המכרסם משתמש בכפותיו העקשניות בכדי לפרק אוכל.

גידול

הגורים נולדים בדרך כלל באפריל או מאי לאחר הריון של 30 יום. לבייבאק יש מלטה אחת בשנה, עם ארבעה גורים בממוצע. אורכם של הגורים עיוורים וחסרי הגנה בלידתם, כ -10 ס"מ ומשקלם כמעט 30 גר '. לאחר 28 יום, עיניהם נפתחות וגופן מכוסה בשיער קצר. הם נגמלים מהשבוע החמישי לשישי, וכבר ברגע זה הם מתחילים לעזוב את החור. הצמיחה כל כך מהירה עד שהם שוקלים 570 גרם בשמונה שבועות והופכים עבים מאוד למצב שינה. חלקם של באבק חיים עד 15 שנה, אך תוחלת החיים הממוצעת שלהם עדיין פחותה.

סכנות וחבלה

באיבאק הוא טרף טבעי לטורפים גדולים כמו דובים, זאבים, לינקס וכו '. טורפים אלה, עם זאת, נדירים או אינם קיימים באזורים חקלאיים בהם נפוצים בעיקר באבקים. האויבים העיקריים שלו כיום הם השועל והכלב.סקרן לציין כי חיה זו הופכת ללוחם אכזרי וקשוח אם חייו בסכנה ואף יכולים לעמוד בכל שועל אם לא יותקף אותו בהפתעה.

הדרך היעילה ביותר להתגונן מפני התקפות טורפים היא מראה חיה זו. בנוסף לעובדה שלבעלי חיים אלה ראייה טובה, יש להם גם זווית צפייה רחבה של 300 ° (160 ° בבני אדם), כך שקשה מאוד לתפוס אותם בהפתעה. ראוי לציין כי חוש הריח והשמיעה מפותחים היטב גם במכרסם זה. הם פועלים כהגנה נוספת מפני מתקפת פתע.

חקלאים רבים רואים כי baibak הוא מזיק בגלל הצמחים שהוא אוכל, ובגלל ערמת האדמה שהוא צובר תוך חפירת חור. במידה מסוימת, הביבאק מתחרה בבקר על אוכל ומפעם לפעם על גינות. עם זאת, האמונה כי הבייבאק הוא מזיק לבעלי חיים היא עדיין שגויה ברובה.

וידאו: מרמוטה בובאק

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון