עכבר בית - תיאור, בית גידול, אורח חיים

אצל מרבית האנשים עכברים קשורים לחיית מזיקים. אף על פי כן, מכרסמים אלו ידידותיים מאוד חברותיים, ואחרי היכרות קרובה יותר מתברר שיש להם יתרונות רבים. עכברים יכולים להיות בני לוויה אידיאליים אפילו לילדים הקטנים ביותר, מכיוון שגידולם וטיפולם אינם מצריכים השתתפות כזו, כפי שקורה לארנבון או שרקנים.

עכבר בית

העכבר הביתי (mus musculus) הוא יונק קטן השייך לסדר המכרסמים ומשפחת העכברים. בתחילה, עכברים התגוררו בשדות ובערבות, עם הזמן, כאשר אנשים עברו לאורח חיים בישיבה, הפכו עכברים לתושבי אזורים שבהם מאוחסנים מוצרים שנאספו על ידי בני אדם. בתים, סככות, מלאי תבואה הם דיור ממדרגה ראשונה עבור מכרסמים ויכולים לשמש כמגן ומחסה מפני טורפים.

עד מהרה הפכו העכברים למזיקים, שהאיש ניסה לשווא להשמיד. יכולת ההסתגלות הגבוהה שלהם וההתפשטות המהירה שלהם הופכים כל ניסיון הרס לשווא. במקור מיבשת אסיה, היא עברה לאירופה בשנות ה- 1600. רק במאה ה -19 האירופאים התעניינו בעכבר כבן לוויה. מאוחר יותר החל להשתמש בו במחקר רפואי. אכן, עכברים ואנושות חולקים 95% מכלל הגנים. הגודל הקטן, ההתפתחות המהירה והפוריות הגבוהה הופכים מכרסם זה לבעל חיים אידיאלי למחקר בתחומים שונים כמו: גנטיקה, פרמקולוגיה וכו '.

עליכם לדעת שבמעבדות מתים מספר עצום של מכרסמים מדי שנה. לפיכך, על אף החבלה שלהם, אדם צריך לכבד את העכברים בגלל העובדה שהצילו יותר מחיי אדם אחד.

תיאור

משקל הנקבה נע בין 20 ל -35 גרם, הזכר יכול לשקול 20-50 גרם. קצב הלב במכרסמים גבוה למדי - בין 325 ל 700 פעימות בדקה. טמפרטורת הגוף הממוצעת היא 37.1 מעלות צלזיוס. תוחלת החיים הממוצעת היא בין שנה וחצי לשלוש שנים.

בעכברים יש 16 שיניים: 2 חותכים עליונים ו -2 תחתונים, 6 טוחנות עליונות ו 6 תחתונות. שיניה צומחות כל הזמן לאורך חייו, החותכות חדות מאוד ובעלות גוון כתום. יש לה 5 אצבעות על רגליה האחוריות ו -4 בחזיתה. טפרים קטנים צומחים על האצבעות, המאפשרים לה לתפוס כמעט על כל משטח, היא גם משתמשת בהם בכביסה.

מערכת העיכול של העכבר סופגת את הדגנים בצורה הטובה ביותר. עכבר קופרופאג ', כלומר הוא אוכל את המלטה שלו, זה מאפשר לו לשחזר ויטמינים. היא רואה טוב מאוד בחושך, והאור יכול לגרום לאי נוחות שלה. מכרסם מבדיל בין חפצים נעים טוב יותר מאלה הנייחים.

הזנב שומר על חום הגוף ועוזר לנווט בחלל. לעכבר חוש ריח מפותח מאוד, אפו מאפשר ללמוד על הסביבה, להכיר עכברים אחרים ולמצוא את הדרך. בדרך כלל מכרסמים מפזרים טיפות קטנות של שתן לאורך הדרך, ופולטות ריח אופייני המסייע להם לחזור לנקודת ההתחלה שלהם. אין להם בלוטות זיעה ולכן אינן מזיעות. השמיעה בעכברים מפותחת מאוד, ולכן הם רגישים מאוד לאולטרסאונד.

אופי

בעל החיים הוא ביישן למדי, אך אילוף נכון גורם לו לחיבה ולצייתנות. סקרנות וחמדנות גורמות למכרסם להגיע לאדם. לפעמים עכברים הם אגרסיביים, אך ככלל, הם די חביבים באופיים, עקיצות די נדירות.

העכבר הוא חיה מאוד מסודרת. בדרך כלל מכרסמים אוהבים לתקשר עם אנשים וישמחו לבלות בחברתו של אדם.הגודל הקטן והטבע האדיב הופכים את המכרסם לחבר מתאים לילדים קטנים (מגיל 6).

מטבעו, עכבר הוא עדר בעלי חיים שחי בקבוצה בהתאם לכללים שנקבעו. עם זאת בשבי, זכרים יכולים להראות את הדומיננטיות שלהם, ולכן עליהם לחיות לבד, אחרת הם בסופו של דבר ילחמו, ואף עלולים להרוג אחד את השני. לפעמים גברים, קרובי משפחה בדם, יכולים לחיות יחד. מכיוון שמדובר בחיה לילית, היא תישן רוב שעות היום.

בית גידול

בית גידול לעכבר הבית
עכברים ביתיים נפוצים במגוון רחב של בתי גידול עירוניים, כולל בתים, מפעלים, מחסנים וחנויות. באזורים כפריים הם מעדיפים להתיישב בבנייני חווה או בסמוך למזבלות. אוכלוסיות עירוניות של עכברים ביתיים החיים במבנים ובסביבתן בדרך כלל לא חופרות חורים, אלא מסתתרות בסדקים בקירות ומתחת לרצפה. בדרך כלל הם בונים קנים מנייר ובד לקבלת חום נוסף. באזורים כפריים, מכרסמים מנסים להימנע מבתי גידול פתוחים, ולכן עליהם לחפור חורים רדודים בהם הם אוספים תבואה, דשא ואוזני תירס.

אם אנו מדברים על תנאי החיים של דובים מאולפים, אז עבור המכרסם אתה צריך ליצור תנאים מסוימים. הדבר החשוב ביותר הוא שלעכבר יש דירה קטנה משלו, למשל תא. אל תניח את הכלוב בחדר עם תאורה בהירה. בנוסף, הכרחי שלא יהיו טיוטות בתא. גודל הבית צריך להיות לפחות 600 ס"מ (כלוב 900 ס"מ יהיה האופציה הטובה ביותר). ישנם דגמים שונים של בתים. למרות העובדה כי כלובי הפלסטיק מאוד מושכים, הם די קשים לניקוי וקשים לאוורור. דגמי חוט מתאימים בתנאי שהמרחק בין המוטות לא יעלה על 0.8 ס"מ. התאים המתאימים והבטיחותיים ביותר הם פרספקס עם רשת עליונה.

מיקום התא הוא חשוב לרווחת העכברים. החדר לא צריך לשרוף אור בהיר, מה שיעצבן את המכרסם. זה לא צריך להיות ממוקם ליד טלוויזיה או מחשב, מכיוון שאולטראסאונד יכול להשפיע לרעה על בעל החיים. אפשרות אידיאלית תהיה להציב את הכלוב בסלון או במטבח. חממות ומכלי אחסון מפלסטיק יכולים לשמש גם כמקלטים לעכברים אם הם מוגנים ומאווררים היטב.

תזונה

העכבר כל אוכל, אך מעדיף מוצרי דגנים. היא מאוד חמדנית וסלקטיבית מאוד. המכרסם ימיין את המזון שלו לאחד שאתה אוהב ואחד שאתה לא אוהב. כדי להימנע מכך, מומלץ להאכיל את העכבר באוכל שחולק. מזון זה מכיל את כל החומרים המזינים שהעכבר זקוק להם, והוא לא ימיין אותו.

באופן אידיאלי, התזונה צריכה להכיל 14 עד 16% חלבון גולמי, 4% שומן ו -6% סיבים תזונתיים. מזון ומים צריכים להיות זמינים בכל עת. לשם שינוי, לפעמים ניתן להאכיל מכרסם במוצרים טעימים, כלומר:

כוח עכבר הבית

 1. פירות וירקות. אננס, אספרגוס, גזר, סלרי, דובדבן, דלעת, קישואים, תותים, מלון, לפת, אבטיח, פפאיה, פלפל, תפוח, שזיף, צנון, ענבים, בננה. יש לשטוף פירות וירקות מזרעים וזרעים. אתה יכול להאכיל ירקות ופירות לא יותר מפעם אחת בשבוע, אחרת זה יכול לגרום לשלשול.
 2. דגנים וזרעים. שיבולת שועל, אורז, פתיתי תירס, לחם, קוסקוס, אורז קפוץ, לחם רב-גרעיני וקרקרים, גרעיני חמנייה, דלעת, גרעין תירס.
 3. מוצרים אחרים. חלב סויה, גבינה, ביצה, אורז ופסטה גולמית, לחם קשה, בשר חזיר, חזה עוף.

אזהרה! לעולם אל תתן לעכברך שוקולד, מאפים, בצל, אוכל שומני מדי, מתוק או מלוח.

טיפול

 1. אמבטיה. העכבר הוא חיה מסודרת למדי: בדרך כלל הוא אינו זקוק לאמבטיה. אם המכרסם מתלכלך, תוכלו לנגב אותו במטלית לחה. אסור להכניס את העכבר למים: היא לא תאהב את זה. בנוסף, קיים סיכון שהיא תצטנן.
 2. ניקיון. שוב, הליך זה הוא לא חובה, העכבר יודע לעשות זאת בעצמך. אך לפעמים ניתן לבצע ניקיון. זה יעזור להסרת שיער מת ולהחליק את השיער. יש להשתמש במברשת שיניים עם זיפים רכים מאוד להליך הניקוי.
 3. טפרים. אל תנסה לחתוך את הציפורניים בעזרת קוצץ ציפורניים, מכיוון שאתה יכול לפגוע בהם.
 4. טיפול בגיל מבוגר. העכבר מתיישן במהירות רבה, חודש שווה לשנתיים אנושיות. היא נעשית רגועה יותר, פחות פעילה וישנה המון, המעיל שלה הופך להיות פחות יפה, כי היא תומכת בעצמה הרבה פחות. שמור על חום, תן לה פינוקים אהובים ונהג בה בזהירות.

גידול

העכבר יכול להתרבות כל השנה. גיל הרבעה המומלץ עבור הנקבה הוא בין 3 ל 6 חודשים. עכבר יכול ללדת לא יותר מפעמיים במהלך חייו. הזכר פורה כל השנה.

גידול עכבר בית

ההיריון נמשך בין 19-21 יום. חשוב ביותר להפריד את הזכר מהנקבה לפני לידת העגלים, כך שהזכר לא יוכל לאכול אותם או להפרות את הנקבה שוב, מה שגרם נזק קשה לבריאות האם והעכברים. אתה יכול לשים נקבה אחרת באותו הכלוב, היא תטפל בילדים, תשטוף אותם ותחמם אותם, מה שיעזור לאם. ניתן לעשות זאת בתנאי שהנקבות כבר היו מוכרות לפני ההיריון והסתדרו היטב. חובה שלא להוסיף אנשים חדשים לתא במהלך ההיריון ואחרי הלידה. לפני הלידה, העמידו לרשות הנקבה את החומרים הדרושים לייצור קן חם ונעים. זה יכול להיות מפיות, נייר, קרטון, חציר וכו '.

קניבליזם

לפעמים עכברים אוכלים את צאצאיהם. זה לא אומר שהעכבר אגרסיבי או משוגע, מכיוון שזה די נורמלי עבורם. התנהגות זו יכולה לנבוע מכמה סיבות:

 • היעדר אוכל או שתייה.
 • המלטה הראשונה.
 • תשישות או לחץ.
 • בטעות (לאחר הלידה העכבר אוכל את השליה ויכול לאכול תינוק בטעות).
 • מספר הילדים גדול מדי.
 • גור נולד ומכוער.

לכן חשוב שלעכבר יהיה מספיק מזון ומים. כמו כן, אל תשכחו לנקות את הכלוב.

אילוף

ככלל, העכבר אינו חושש מהתקשורת עם אדם. חשוב לתת למכרסם כמה ימים כדי שיוכל להתרגל לסביבה החדשה (2-3 יום). נסה לשלוף את העכבר מהכלוב ולהאכיל אותו מהידיים. עם הזמן, כאשר הוא יהפוך להרגל, הוא יבוא מעצמו. בזמן האכילה, נסו להחזיק אותו בידיים, ללטף אותו, להגדיל את התדירות ואת משך היציאות שלו. ככל שהמכרסם יטפל יותר, כך הוא יהיה בטוח יותר וצייתני. בכל פעם שהגיע הזמן לארוחות, השמיעו אותו צליל: לחיצת שפה או לשון. זה הכרחי כדי שהעכבר יתרגל לצליל ויופעל עליו אוטומטית. עכברים מסוימים לא אוהבים לקבל מניפולציות ולכן אילוף לא תמיד מצליח.

טיפים לטיפול

העכבר זקוק לטיולים מדי יום מחוץ לכלוב, שם יוכל ליהנות ולהירגע. לשם כך תוכלו להשתמש בפארק קטן או ליצור גן משחקים למכרסם קטן. תשחרר את הדמיון שלך, קח את היצירה של מיני פלטפורמה באמצעות קרטון וקופסאות פלסטיק.

לעולם אל תתן לעכבר שלך לשוטט בחופשיות בבית, מכיוון שעלולות להיווצר בעיות רבות. מלבד העובדה שהוא יכול לנגוס ברהיטים או בכבל, המכרסם עלול להיפגע אם לא שמים לב לנוכחותו. לכן, מומלץ לרכוש כדור פלסטיק שקוף ולהניח בו חיה, ובכך הוא יוכל לרוץ לאן שהיא רוצה, ויהיה בטוח לחלוטין.

כאשר הם חיים לבד, מכרסמים יש צורך מוגבר בקשב ובמגע אנושי. העכבר יאהב לטפס בשיערו, להתגנב לשרווליו ולהסתתר בכיסים.

אם מסיבה כלשהי אתה צריך לקחת איתך את העכבר, אז אתה צריך להעביר אותו בכלוב מיוחד שתוכנן במיוחד למטרה זו. בחר בכלובי משלוח מפלסטיק. תאים מסוג זה יכולים להגן על בעל החיים מפני טיוטות, והם גם נוחים יותר לחיית המחמד ומפחיתים את הסיכון להימלט. בעת הובלה לכלוב, אסור להניח כלי עם מים, מכיוון שיש סכנה שהנוזל ישפך. עדיף להאכיל מעת לעת את החיה בפירות או בירקות עסיסיים שלא יאפשרו לעכבר לחוש צמא. בהפסקות תוכלו לתת למכרסם לשתות מכלי מים.

לעולם אל תשאיר את העכבר במכונית עם חלונות סגורים או באור שמש ישיר.

וידאו: עובדות מעניינות על עכברים

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון