איך לגדל ילדים ללא צעקות ועונשים

הורים צעירים רבים גאים שיש להם ילד קטן - הכי מקסים, יפה וחכם. הזמן נמשך, הילד מתבגר, הוא בן שלוש, התהליך החינוכי נע במלוא המהירות והשאלה הופכת רלוונטית: האם עלי להחיל עונשים כלשהם בגין אי-ציות לילד אהובתי? במידת הצורך, איך בדיוק? אם לא, אז מה להשתמש במקום?

איך לגדל ילדים ללא צעקות ועונשים

פסיכולוגים אומרים שילדים שלא נענשו הם הרבה יותר ידידותיים והרבה יותר רגועים מאשר בני גילם. ולהפך, אם הקטן נענש ללא הרף, אז תוקפנות, גסות רוח, היסטריה הם בני לוויה שלו עד סוף ימיו. הוא הופך לסוג רשע נוגע ללב, סוגר את עצמו בפנים ומוציא כעס וטינה לאנשים החלשים יותר: ילדים קטנים, בעלי חיים חסרי הגנה, מסוגלים בהחלט לפגוע באישה או בחולה זקן.

ענישה - מה זה?

הורים מפעילים עונשים על פעוטות וילדים גדולים יותר כדי להראות להם שהם לא צריכים לפעול בצורה כזו וכזו, בשביל זה תסתבכו. מבוגרים משנים את הסביבה בה הילד חי לרעה.

נניח שאומרים דבר כזה - תאבד את ההליכה שלך, לא תשתמש במחשב, אתה לא הולך לקרקס עם אביך, אתה לא מקבל את השוקולד הרגיל בבוקר, וכן הלאה. לכל משפחה שיטה משלה. ענישה ממלאת את התפקיד של סוג של מניעה, הילד לומד לשאת באחריות למעשים גרועים או מזיקים שביצעו.

אבל במשפחות רבות, כמו גם בקבוצות ילדים, שימוש בהתעללות ועינויים גופניים משמשים כגורם מעניש - אזיקים, סדקים, ילדים מונחים בפינה. וככלל, הילד חושש בדרך כלל מהעונש עצמו, שמופיע במוחו כהשפלה. למעשה עליו להיות מודע להשלכות של מעשה מושלם, שעבורו נענש. פחד מפני צמצום, הרצון להימנע מעונש בכל דרך אפשרית דוחף את האיש לשקר, הוא מנסה לפתות, לגרום למבוגרים לגנות לא כל כך.

הגורמים להתנהגות לקויה

ישנן סיבות רבות לכך שילדים מתנהגים בצורה לא טובה. אבל העיקריים הם הארבעה האלה:

 1. לעתים קרובות ילדים עושים דברים רק כדי שהמבוגרים ישים לב אליהם. התנהגות טובה משאירה את ההורים אדישים, אך ברגע שמשהו נהרס או נשבר, כל המשפחה מתחילה מיד לראות בן משפחה קטן. תנו להם להגיב לשלילה, לגעור, אבל - שימו לב!
 2. חוסר עצמאות. ההפך קורה גם - חביב קטן על המשפחה נמצא תחת טיפול ערני מתמיד של אמא, אבא, סבא, סבתא. והילד מתחיל להתנהג בצורה לא טובה כדי לפחות לחוש בקצרה חופש ולחוש את עצמאותו שלו.
 3. אובדן ביטחון עצמי אצל ילד. אם תתייחס אליו בצורה לא טובה, תוכחי ונזוף ללא הפסקה - הוא יאבד את הרצון להיות טוב. ואם הוא שומע כל הזמן מהוריו שהוא רע וחסר ערך, כך זה נהיה.
 4. הרצון לנקום באמא ואבא. ילדים מודעים מאוד לעוול ולעיתים קרובות מגיבים בהתנהגותם הגרועה על העלבון שגורם יקיריהם. ויש לפעמים מספיק סיבות עבורה - עלבונות הוריים לא ראויים, עונש ללא סיבה, או שהורים קרעו את כישלונותיהם ומצב רוחם הרע על ילד חף מפשע.

איך לומר לילד שמעשיו לא נכונים?

 1. אין צורך לשאול איזו סיבה גרמה לתינוק לזרוק אשפה בחדרו. אתה רק צריך לתת מטאטא, סקופ, סמרטוט, דלי מים - תן לו לנקות את האשפה ולשטוף את הרצפה. יש צורך להבהיר ולהסביר את כל תהליך הניקוי, אך אל תעבוד במקום זאת.
 2. בשום מקרה אסור להפחיד את העונש הממשמש ובא. אחרי הכל זה יהיה מאוחר יותר (וההורה ישכח מזה), והילד יחיה בפחד.
 3. יש לומר שהמעשה הזה הרגיז את אמא / אבא.
 4. יש להסביר בקפדנות שבמשפחה זו אף אחד לא עושה זאת.
 5. במשך זמן מה תוכלו להגביל את התינוקת בממתקים, להרחיק אותה מהמחשב, לדלג על צפייה משותפת בקריקטורה מצוירת, לדחות את נסיעתה ללונה פארק. או לומר שהמעשה המושלם היה כל כך נסער עד שאיש לא יבקר היום.
 6. אחרי הכל, הניחו את הילד על כסא גבוה - תנו לו לשבת זמן מה ולראות שאמא / אבא מאוד נסערים.

מה לא ניתן לעשות?

אינך יכול להשפיל ילדים באומרו: אני אספר לך על התנהגותך הרעה בפני חבריך לכיתה, שכנים, חברי החצר, תן להם לראות ולדעת כמה אתה גרוע! זה יקטין את ההערכה העצמית, יגרום לטראומה בנפש, הילד יכעס על הוריו כעס וטינה, הופך להיות עקשן.

 1. אל תתן סטירות, היכו, הפחידו עם חגורה. לאחר מכן הילד יפחד מפני תגמול פיזי, אך לא תהיה הבנה מדוע נוזפים בו.
 2. אל תגידו "לכו, עמדו בפינה", אל תצעקו והפחידו את המפלצות והבבונים השונים. בשום אופן לא מומלץ להבטיח "אפקיר אותך, אתן לדוד רע או לכלב חצר מרושע." הבטחות אלה עלולות לפגוע בנפשם של בן או בת. והתינוק יחיה במחשבה "אני לא חביב על כולם ואף אחד לא צריך" - זה מפחיד.

איך לחנך מבלי להעניש?

איך לגדל ילדים
השאלה בהחלט קשה. האם ניתן לגדל אדם קטן מבלי להזדקק לצרחות ובלי להחיל עונשים? מומחים בתחום הפדגוגיה והפסיכולוגיה מבטיחים - כן, זה אפשרי. הורים צריכים רק לדבוק במספר עקרונות בסיסיים המסייעים בהתפתחותם.

 1. הכירו היטב בזהות ילדכם, כבדו את החלטותיו, הקשיבו וקבלו רצונות, היו קשובים לצרכים, אל תתעלמו מרגשותיו. אחרת ההורים יקבלו מורד קטן.
 2. התייחס לתינוק בחום ובקשב, עליו לדעת כל הזמן שלא רק אחד, אלא בקרבת מקום, הוא תמיד מישהו גדול, אוהב ודואג לו כל הזמן.
 3. כבדו את חוות הדעת. התינוק הקטן, שהושיט לראשונה את אחד הצעצועים הרבים המונחים לפניו, כבר עושה את הבחירה העצמאית הראשונה שלו. לפנים יהיו עוד רבים - מה ללבוש, ללכת או לא לצאת לטייל, עם מי להיות חברים, באיזה ערוץ לצפות בסרט המצויר האהוב עליכם, את מי לבחור כחברים. מסיבה כלשהי, רוב ההורים לא רוצים לזכור שילדם האהוב יכול לפתור סוגיות רבות בכוחות עצמם. הם שוכחים מזה ומתחילים לעשות הכל למען הילד, מבלי לשאול את דעתו. מה שמוביל להתנגשות ולקרב אינטרסים. חובה לסמוך על טעמו, תחומי העניין ומנהגיו של הילד. הקשיבו להם, מנסים לתרגם אותם למציאות, לא משנה כמה קשה זה היה.
 4. היו סבלניים. בתקופה בה השניים הבשילו את ההחלטה ללדת תינוק, הם לקחו אחריות על עתיד הפירורים הקטנים. זו עבודה ענקית ודרך קשה, אך ניתן וצריך ללכת בה בכבוד. בחיים הבאים ישנם מכשולים רבים שצריך להתגבר עליהם. התגברות דורשת הרבה סבלנות. עליכם לפתח את ההרגל הטוב הזה בעצמכם ולזכור אותו תמיד. אכן, בקשה רגילה, שחוזרת על עצמה בשקט ובסבלנות פעמים רבות, מאפשרת להשיג יותר ועובדת הרבה יותר טוב מאשר אינסוף צרחות, ויכוחים ושכנוע. אז, לגדל ילדים, אתם בהחלט חייבים ללמוד לחכות.
 5. אב ואמא צריכים לשלוט בעצמם בחוזקה, להוות דוגמא אישית לילד.אחרי הכל ידוע שהחינוך מבוסס בעיקר על כך שילדים מעתיקים וחוזרים על מעשי הוריהם. ואם יש סתירות ברורות בין מה שהורים דורשים מהתלמיד לבין מה שהם מרשים לעצמם בפועל, הילד מאוכזב, והסמכות ההורית נופלת בעיני הילדים.
 6. עודדו התנהגות טובה של התינוק. זיכרון הילדים מסודר כך שהמתנות והמצגות שהובטחו להתנהגות חרוצה, יזכרו יותר מהעונש הממשמש ובא על התנהלות שגויה. בהתאם, יש יותר תמריץ להיות צייתנים וטובים.
 7. לא מקובל לדחוף באופן מוסרי, לאסור כל דבר, לבקש בקשות ודרישות בצורה של הוראות. יש לשאוף להבטיח כי דרישות אלו לא יבואו לידי ביטוי על ידי ההורים בתקיפות ובקטגוריות, אלא באופן קונסטרוקטיבי וידידותי, כך שאווירה טובה שלטה בתקשורת משפחתית, והילד ידע שתמיד יעזרו לו, יתמכו בו בכל דבר.
 8. יש לאסור כל ענישה על התוכנית הפיזית במשפחה. כוח יכול להיות מובס רק בכוח: מסקנה כה מאכזבת תיעשה יום אחד על ידי התינוק, מה זה יביא אליו כשהוא יהפוך למבוגר קל לנחש.
 9. פעל באופן רגוע ועקבי אחר הוראותיך, מילא תמיד את ההבטחה - העיקר בחינוך ללא ענישה. על הילד לעשות כל מה שההורה דורש. אם תבטל את ההוראה או תזמין ללא סיבה גלויה לילד, סמכותם של ההורים בעיני הילדים תקרוס באופן בלתי הפיך.
 10. בשום מקרה אמא ​​ואבא לא ישכחו את מה שהבטיחו. בין אם זה טיול בגן החיות, ביקור במכונות מזל, או איזו בקשה קטנטנה של ילדים. אחרת, יקום הילדים, שבסיסו לקיים את ההבטחה, ייהרס.

חשוב מאוד שההורים יציבים רגשית. אם או אב, המתחילים מילד מסורבל, ומתחילים להתנהג כך בצורה היסטרית, עושים טעות. כמובן שבמצב כזה, להישאר רגועים זה לא קל, אבל אתה צריך לנסות. המאמצים ישתלמו בעתיד.

האם אוכל להשתמש בצעקה?

בתקשורת עם הילד, לפעמים אתה צריך להשתמש בטון מורם - למשל בעזרתו אתה יכול להזהיר את תינוקך על משהו חשוב או על סכנה. והילד צריך לדעת: הורים הם גם אנשים, לפעמים הם פשוט צריכים להתיז רגשות.

ניתן להשתמש בצרחות כדי להעניש ילדים

שאלה נוספת היא אם הזעקה ביחסי הורים וילדים מנורמללת: בעזרת הכלי האפקטיבי הזה התהליך החינוכי מתרחש, ובלעדיו, אין לסדר הוריות שום סיכוי אחד להתגשם. כאן ניתן לדבר על ליקויים פדגוגיים. במקרה זה, צעקה מופיעה אם ההורים חסרי אונים לעשות משהו, נמאס להם להילחם בחוסר ציות של ילדים, הם חוששים שאין שיטות אחרות. כמובן שזו שיטת חינוך פסולה ופסולה.

מדוע הורים צורחים?

כמובן שהורים מתחילים לצרוח, לאיים ולהעניש ילדים מסיבה כלשהי. אמהות שונות מגיבות באופן שונה להתנהגות ילדם. מה משפיע על התנהגות ההורים?

 1. פרפקציוניזם. לעתים קרובות הורים כל כך רוצים לגדל את צאצאיהם בהתאם לאידיאל שלהם, שהם מתעצבנים מכל "טעות" שהם מבצעים.
 2. חזרה על מודל התנהגות שהושג בילדות. אבא ואמא, שגדלו על ידי צעקות, עומדים בפינה, איומים וחגורה, מעבירים את סוג החינוך הזה לילדיהם.
 3. אין ידיעה על עיקרון התנהגות אחר. לעתים קרובות הורים צעירים פשוט לא יודעים שאפשר לגדל ילדים איכשהו אחרת, מבלי להשתמש בהשבעה וסטירה.

מקרים שבהם אי אפשר לנזוף ולהעניש

ישנם מצבים בהם התעללות, חוסר שביעות רצון ועונש אינם מתקבלים על הדעת לחלוטין.

 1. הילד לא טוב מבחינה גופנית, חולה ואינו מרגיש טוב.
 2. הילד חווה הלם חזק - הוא קיבל דוזה, ניהל ויכוח עם חבר. עליכם לחכות עד שרגשות שליליים ישככו וייעלמו.
 3. אם עוזר ברחבי הבית.ילד עשוי לעשות משהו שונה לחלוטין מהנדרש, אך יש לזכור כי ביטוי השליליות מצד הוריו רק יגרום לו להתרחק, והרצון שלו לעשות משהו בביתו ייעלם.

גדל את ילדיך בלי לצרוח, אין צורך להרביץ להם. נסה להקדיש להם תשומת לב רבה יותר ולשוחח איתם.

וידאו: איך לגדל ילדים ללא עונש

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון