עששת בחתול: כיצד לקבוע ומה לעשות?

חתולים חיו מזמן עם בני אדם. יצורים אדירים וגאים בדרכם שלהם נקשרים לבעלי הבית, מעניקים להם חום וחיבה, מרגיעים, מחממים ויוצרים תחושת נוחות בבית. בתמורה הם מבקשים מעט תשומת לב ועזרה במקרה חירום. חלק מהמחלות שקשה לאבחן ודורשות בדיקה מפורטת, אך ניתן לקבוע עששת חזותית ולעזור לחיית מחמד על ידי פנייה למרפאה וטרינרית.

עששת בחתול

הגורמים למחלות שיניים

חיות מחמד נשללות מהשמחת חייהם של אחיהם החופשיים. ספה רכה ועיסה ריחנית בקערה לא יחליפו ריצה מטורפת באחו רחב או צייד משחק קטן בחסות הלילה. אז הם לא יכולים ללעוס את הדשא המרפא, שרק חתולים יודעים עליו. לחדד שיניים בעכבר טרי שנתפס גם הוא לא עובד. לכן, לפעמים בגוף החיה יש מחסור במינרלים ומחסור בויטמינים. העקביות הרכה והמגורדת של כמה מזונות חתולים ממלאת גם תפקיד מזיק במצב שכבות השטח של השן. הגורמים לעששת כוללים:

 • הפרות של חומצה - איזון בסיס;
 • נזק מכני, המלווה בדלקת וירידה בשיניים;
 • תקלות במערכת המטבולית.

אי אפשר לציין במדויק סיבה אחת להופעת המחלה. לרוב מדובר בתקלה מורכבת בגוף, ועששת היא תוצאתה. מכיוון שלחתול יש רמה גבוהה של התחדשות של כל המערכות, מחלות שיניים מאותתות על בעיות עמוקות שהחיה אינה מסוגלת לפתור בעצמה. יש צורך לבצע לא רק טיפול בעל פה, אלא גם לבצע בדיקה ראשונית של חיית המחמד.

תסמינים של המחלה

כאשר השיניים כואבות, אתה רוצה לטפס ממש על הקיר ולהסכים מראש לכל ההליכים. בעלי חיים אינם יוצאי דופן. כאב שיניים הוא אחד החדים ביותר. המראה שלה מאותת על פגיעה בשכבת אמייל השיניים, פגיעה בשכבות העמוקות יותר ובמצב מוזנח מביא לאובדן שיניים.

חתול שייך לשכבת הטורפים, לכן בריאות הפה נחוצה עבורה, אחרת תהליך התזונה מופרע, מה שמעורר התפתחות של מחלות קשות יותר במערכת העיכול. בעל החיים חייב בהכרח ללעוס וללעוס משהו, מרק, דייסות ומשחות לא יפתרו את הבעיה, יהיה עליו לפנות בה באופן מקיף. ניתן לזהות את התרחשות העששת על ידי מספר סימנים:

 • שינוי צבע אמייל;
 • ריח זר;
 • המראה של נקודה או חלול בגוף השן;
 • רוק רב;
 • אדמומיות ונפיחות בחניכיים;
 • סירוב למזון הדורש מאמץ לעיסה.

אם מופיע סימן אחד או יותר, כדאי להיות ערניים ולהראות את חיית המחמד לווטרינר.

ישנן 4 דרגות של עששת: מנוקדות, שטחיות, בינוניות ועמוקות. הבעלים הקשוב של החיה צריך להבחין בשינויים בהתנהגותו, בתגובות חריגות או בפעולות בלתי מובנות. תנודות במצב הרוח, דחיית פינוק או משחק אהובים, עייפות ואדישות מדאיגות. אלה הם האותות הראשונים לבעיות בריאותיות.

אצל חתול מחלות שיניים הן נדירות למדי, לעששת אין לאן לתפוס את מחטי הניבים החדים. אף על פי כן הוא מוצא פרצות, משמיד את מבנה השיניים ומביא סבל לחיית המחמד.

לא ניתן לרפא מחלות כאלה בבית, לכן אל תדחו ביקור אצל רופא מומחה.

טיפול עששת

טיפול בעששת בחתולים
במרפאה הווטרינרית מבוצעת בדיקה ראשונית המגלה את מידת הנזק לשיניים. בשלב הראשוני משתמשים בחנקה כסופה ובנתרן פלואוריד.הם חוסמים תהליכים הרסניים, מחטאים ומכסים את האמייל בסרט דק. אם לאמצעים לא יש את האפקט הרצוי או שהתהליכים הלכו רחוק מדי, יהיה עלי להסיר את השן. ההליכים מבוצעים בהרדמה ולוקח מעט זמן. טיפול לאחר מכן כולל תרופות תומכות, לעיתים נדרש קורס אנטיביוטיקה להקלה על דלקת חניכיים. נדרשת בדיקה חוזרת כדי לשלול סיבוכים.

מניעת מחלות

בכדי שחיית המחמד תהיה בריאה ועליזה, נדרשים כמה כללים פשוטים מהבעלים.

 • ארגון תזונה מאוזנת, תוך התחשבות במין ובגיל חיית המחמד.
 • מתחמי ויטמינים כפי שרשם הווטרינר.
 • היגיינת פה לחתול בעזרת מברשת והדבקה מיוחדים.
 • בדיקה קבועה של רופא מומחה לפחות פעם אחת בשנה.

אמצעים אלה יסייעו במניעת התרחשותם והתפתחותם של מחלות קשות, נקיטת אמצעים בזמן לשמירה על בריאות החתול ושמירה על מצב השיניים במצב טוב.

בהאכלה כדאי לתת עדיפות להזנות גרגיריות, בהן החיה תצטרך ללעוס, תוך כדי ניקוי שיניים מפלאק ומעסה חניכיים עם חלקיקי מזון. יצרנים ידועים של מוצרי חיות מחמד מנסים לעמוד בניסוח ובמילוי ההזנה בוויטמינים ומינרלים הנחוצים לבריאותם וחייהם הארוכים של חתולים. מגוון מינים יעזרו לכם לבחור את המתאים ביותר לאיכות ומחיר.

מעט תשומת לב וטיפול מצד הבעלים - תשלום קטן לאהבה ומסירות של חיות מחמד.

וידאו: צחצוח שיניים בכלבים וחתולים

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון