חולדה - תיאור, בית גידול, אורח חיים

חולדה היא מכרסם השייך למשפחת מורידה. ישנם כמה סוגים של חולדות. הנפוצים שבהם הם שחורים וחומים. לחיה זו יש חוש ריח ושמיעה חזק מאוד. למכרסם יש לוע חד ואופייני, ושני חותכים חדים בלסת. החיה רגישה מאוד ומכוונת היטב בחלל.

עכברוש

מערכת היחסים בין חולדות

הארגון החברתי של מושבות חולדה מורכב מאינטראקציות מורכבות. זה מאפשר למכרסמים להסתגל במהירות לשינוי. התנהגותו של כל אדם תלויה הן במאפייניו הגופניים (מין, גודל וכו ') והן בניסיונם הקודם. לפיכך, הזכר הדומיננטי צריך לנצח על ידי הפניית קרוב משפחה על גבו והנחת רגליו על חזהו. כמו כן, המנצח יכול להשתין על היריב. ברגע שנוצרים מערכות יחסים היררכיות אלה, בעיות טריטוריאליות בקבוצה החברתית נעלמות.

בדרך זו נבנים מערכות יחסים חברתיות בין חולדות העדיפות מזון או קינון. יש אותם אנשים שנהנים מלכתחילה מההטבות, אלה שמחכים בכנפיים, ולבסוף, אלה שנדחים על ידי שאר המושבה - עליהם לחיות בנפרד מהקהילה. אך ארגון חברתי של קהילות חולדות לא יכול להיות קשור לסולם דומיננטיות פשוט ובלתי ניתן לערעור. למעשה, מעמדו של חולדה אינו קבוע, אלא תלוי בסביבתו החברתית.

תקשורת

מכיוון שחולדות הן חיות חברתיות, הן צריכות לשמור על קשרים חברתיים ולהחליף מידע זו עם זו. הם יכולים לתקשר בדרכים שונות, למשל:

 1. תקשורת קולית. מכרסמים משמיעים קולות בשני מישורים: סאונד ואולטרה-סאונד. שירה שנתפסת על ידי האדם היא חלק קטן מהצלילים שנשמעים על ידי החיה. צלילים יכולים להיות מאוד אקספרסיביים כדי להצביע על חוסר שביעות רצון או מחאה. כמו כן, מכרסמים משמיעים קולות בזמן קרבות. אולטרסאונד שאינו נשמע לאוזניים אנושיות נועד לאותות מצוקה או להתריע על סכנה לקהילה.
 2. חוש הריח. כמו בעלי חיים חברתיים אחרים, חולדות משתמשות בריחות כדי להעביר מסרים חוש הריח רבים. בפרט, פרומונים בשתן מאפשרים העברת מידע בכל המושבה. במהלך גיל ההתבגרות, גברים משאירים טיפות שתן קטנות בדרכם. לאחר מכן נקבות יכולות להבחין בריח בן לוויה. שיטה נוספת להעברת מידע מתבצעת באמצעות הפרשות מבלוטות ריח מיוחדות. מכרסמים משפשפים את ההפרשות הללו לאובייקטים של סביבתם.
 3. מרחרח. לפי הריח מכרסמים קובעים גם מעמד חברתי. כששני חולדות ניגשים זה לזה, נוצר ביניהם סוג של קוד תקשורת: האחד מאשר את הדומיננטיות שלו על ידי רחרוח לעתים קרובות יותר, והשני מציין את כפיפותו, עושה זאת בזהירות יותר.

שני מיני החולדות הנפוצים ביותר

הנפוצים והמסוכנים ביותר לבני אדם הם שני סוגים של חולדות - חום ושחור. שתיהן גדולות יותר מאשר עכברים, אך לעיתים רחוקות שוקלות יותר מ- 500 גרם. העכברוש השחור מעט פחות חום ופחות נפוץ. שני המינים מגיעים מאסיה והגיעו לאירופה בזמנים שונים, בפרט חולדות חומות הגיעו לאירופה בסוף ימי הביניים. הם גם הצליחו בעת ובעונה אחת לעבור ליבשות אחרות - לאמריקה ואוסטרליה על סיפון אוניות המתנחלים. מסיבה זו הם מכונים לעיתים "חולדות העולם הישן".

תלוי בסוג, הם גרים בקומות העליונות של מבנים, מרתפים, כמו גם בביוב.החולדה היא חיה פורה מאוד, ובהיעדר טורפים, מתרחשת בדרך כלל אוכלוסיית יתר מהירה של מכרסמים. הם יכולים לפגוע בגידולים, במלאי מזון במחסנים או בחנויות. בנוסף, בעלי חיים אלה יכולים לגרום נזק לחוטי חשמל, לנגוס כבלים, לעורר שריפות, לפגוע בבידוד מבנים. כמו כן, חולדות הופכות לפעמים לאשמים של הרס מבנים, מכיוון שהם יכולים לכרסם על הבסיס, ובכך להחליש את המבנה. הם יכולים גם לכרסם צינורות, ולכן, לדלוף מים או גז.

חולדה שחורה

חולדה שחורה
מאפיינים

 1. הלוע המחודד הוא בצורת משולש.
 2. עיניים גדולות.
 3. אוזניים גדולות, ניידות, שקופות ומעוגלות ללא שיער.
 4. רגליים קדמיות עם 4 אצבעות.
 5. רגליים אחוריות בעלות 5 פונות.
 6. אפור כהה או אפור-שחור פרווה בגב, החלק הבטן בהיר יותר.
 7. הזנב ארוך, חרוטי, אפור כהה, קשקשתי (כ- 260 טבעות), בדרך כלל ארוך יותר מהגוף.
 8. 16 שיניים.
 9. אורך עד 45 ס"מ.
 10. משקל בין 130 ל- 180 גרם ומגיע לעיתים רחוקות ל -220 גרם.

גידול
חולדות שחורות מגיעות לבגרות מינית בפרק זמן של חודשיים עד חמישה חודשים. ההיריון נמשך בממוצע 22 יום. הגורים נולדים עיוורים וחסרי שיער, שיערם מופיע לאחר 7 ימים, והם פוקחים את עיניהם לאחר 12-14 יום. הם מפגרים מאחורי החזה לאחר כ 3-4 שבועות. המספר הממוצע של המלטות בשנה הוא 4-6, כל אחת מביאה 6-8 קוביות בממוצע. בממוצע, תוחלת החיים שלהם היא 9-12 חודשים.

יש להם ראייה לקויה למדי, הם עיוורים למעשה, אך שמיעתם, ריחם, מגעם וטעמם מפותחים מאוד. חולדות שחורות הן רצים טובים, מטפסים ורוכבים מצוינים, ואם החיים מאלצים אותם, אז שחיינים טובים.

בית גידול, אורח חיים ותזונה

חולדות שחורות נמצאות בשדות ובעיקר אוהבות לקנן על בניינים רבי קומות. אם החולדה החומה מעדיפה מרתפים ומרתפים, אז השחור במקום כזה לא נוח. מדובר בבעלי חיים דקים מאוד: הם אוהבים להתיישב בעליית הגג, במיוחד בבניינים רבי קומות. לעיתים רחוקות מאוד ניתן לראות אותם מקננים במרתפים או בביוב. באוויר הפתוח הם מעדיפים לחיות מעל פני הקרקע, למשל, על עצים, אך לעיתים הם יכולים להימצא במאורות או תחת צמחיה סביב מבנים. מכרסמים הם ליליים. הם בעלי חיים חברתיים וחיים בקבוצות שיכולות לספור יותר מחמישים פרטים.

חולדות שחורות מעדיפות מוצרים ממקור צמחי: פירות, ירקות, דגנים, זרעים, גידולי שורשים ומזון לבעלי חיים. חולדות שחורות בדרך כלל הולכות באותו מסלול או שביל בין המקלט שלהם לבין מקורות המזון או המים.

חולדה חומה

חום הוא מין נוסף של חולדה המהווה סכנה לבני אדם. רבים מאמינים כי מין זה מגיע מנורווגיה, אך למעשה הוא אינו. המכרסם הגיע מאסיה, סין ויפן. הוא הגיע לאירופה במאה השמונה עשרה, והדרדר בהדרגה את "אחיו השחור". למין זה אין מגע רגיל עם אנשים - מצד אחד מכיוון שהוא פוגע בגידולים ובגידולים אחרים, ומצד שני מכיוון שבעלי החיים האלה הם נשאים של מחלות מסוכנות.

חולדה חומה

אורח חייו של מכרסם חום, אורח חיים דומה מאוד של חולדה שחורה, הוא ששני המינים מעדיפים לחיות במושבות ליד מקום שיש בו מים, אך בניגוד לעמית שחור, מכרסמים חומים הם מטפסים עניים מאוד, כך שהם לא מקננים בעליית הגג . בעלי חיים אלה מעדיפים להתיישב בחדרים תת קרקעיים או בקומות התחתונות, כמו גם ברשתות צנרת.

במובנים רבים, חולדות חומות דומות למכרסמים שחורים, ולכן ראוי לציין רק תכונות ייחודיות.

תכונה

 1. החיה גדולה למדי ושייכת למשפחת המוריד.
 2. למכרסם גוף ארוך למדי - כ 25 ס"מ, זנב בערך באותו גודל.
 3. מבוגר שוקל כ -350 גר '. לכן מין זה גדול וכבד יותר יחסית קרובו, חולדה שחורה.

בית גידול, אורח חיים ותזונה
מין זה הוא כל אוכל. מכרסמים מותאמים היטב לחיים בקרבת אנשים ואוכלים אוכל שהם מוצאים בבית. המכרסם מנהל חיי לילה. אתה יכול להבחין בנוכחותו רק די מוקדם בבוקר או בשעת בין ערביים. הוא מחפש מזון בביוב או במזבלות. הוא חופר חורים ומתגורר קרוב למקומות המגורים של האנשים. התזונה שלו מורכבת בעיקר מפירות, דגנים ובשר. חולדות חיות במושבות בהן נקבעות כללי ההתנהגות שלהם.

מכרסם יכול להשתין בקרובי משפחתו. זו הדגמה של דומיננטיות ודרך לזהות את מקומך בהיררכיה החברתית. ישנם מקרים בהם אנשים דומיננטיים משתינים זה מול זה - זה מראה שהם שווים בזכויות ומקבלים אחד את השני במחווה כזו.

לחולדה החומה יש התנהגות אגרסיבית למדי. בעל חיים זה יכול לתקוף את זה שיפריע לו. מכרסמים הוא יריב אימתני בקרב: רץ מצוין, הוא יכול להתגבר על 100 מטר בפחות מעשר שניות, מסוגל לקפוץ לגובה של 2 מטר ולשחות כ 72 שעות.

הזכרים חיים כ -4 שנים, הנקבות קצת פחות - מגיל שנתיים עד שלוש. משקל הזכר הוא 450 עד 500 גר ', הנקבה שוקלת בממוצע בין 250 ל -350 גר'. האורך הממוצע של החיה הוא 30 עד 50 ס"מ. מכרסמים בעלי ראייה לקויה, שמתפוצה על ידי חוש ריח מפותח מאוד. בעלי חיים יכולים להתרבות באופן פעיל מאוד. במהלך השנה ישנם 4 עד 7 מלטות, כל אחת מ -7 עד 14 גורים.

מדוע חולדות מסוכנות?

חולדות תפסו את מקומם בהיסטוריה כמפיצים את מכת הבועה המסוכנת ביותר. למרות שהזיהום כיום נדיר למדי, עדיין במקרים של המחלה נצפים לעיתים. חולדות יכולות גם לשאת פרעושים ולהפיץ מחלות כמו טיפוס, צהבת זיהומית, חום, טריכינוזיס וסלמונלוזיס. בנוסף, מכרסמים יכולים לגרום להרעלת מזון על ידי זיהום פני השטח של אוכל או כלי בישול.

כמו סוגים רבים של מכרסמים אחרים, חולדות יכולות להיות אגרסיביות אם הן חשות מאוימות. בהגנה עצמית הם יכולים לנשוך ואף לרדוף אחר העבריין שלהם. ניתן להעביר מחלות אם החולדה מצליחה לנגוס או לגרד. תסמינים של זיהום באמצעות עקיצת חולדה כוללים הקאות, כאבי ראש, חום, כאבי שרירים ומפרקים. לכן עליכם להיות זהירים מאוד כשאתם נפגשים עם מכרסם זה.

וידאו: עובדות חולדות מעניינות

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון