מדוע חתולים מאבדים שיניים?

מחלות מסוימות של בני אדם ובעלי חיים דומות מאוד. עם זאת, בעיית אובדן השיניים לא חלה עליהם בדיוק. מה עושה אדם כאשר השן שלו כואבת? נכון, הולך לרופא השיניים. בני משפחה פלאפים, למרבה הצער, אינם יכולים לומר לבעלים כי שיניהם כואבות, לכן, כאחראי לבעל החיים, זה האחרון צריך לדעת מידע חשוב שיסייע במניעת בעיות חמורות בבריאות חיית המחמד.

מדוע חתולים מאבדים שיניים

ראשית, יש להבין כי חתולים מאבדים את שיניהם משלוש סיבות עיקריות:

 1. תהליך טבעי טבעי. נוער - נוער - זקנה.
 2. מחלות, מהן רבות.
 3. פציעות.

תהליך טבעי טבעי

כמו ילדים קטנים, גורים נולדים ללא שיניים, אך הם גדלים הרבה יותר מהר מאשר אצל ילדים. שיני "חלב" מתחילות לזחול החוצה בערך ביום השביעי או ה -14 בחיי החיה. בערך ביום ה -90 לחיים, החתלתול כבר "חמוש" עם סט של 26 שיניים. שיני חלב חלשות למדי בהשוואה לקבועות. יש להם אמייל דק מאוד, כמות לא מספקת של רקמות קשות. מה שמביא אותם למעשה לאובדן מוקדם. בערך בחודש החמישי לחיי החתלתול, שיני "חלב" מתחילות לעזוב את בעליהן. בהדרגה מתחילים לפרוץ את הילידים. ראשית הם חתכים, אחר כך ניבים וכו '. בסוף תהליך זה החתלתול כבר חמוש ב -30 שיניים בריאות וחזקות, שהוא למעשה מדגים לבעלי הבית.

תהליך שינוי זה מלווה, ככלל, על ידי הגורמים הבאים, לפיהם הבעלים יכול לתפוס את רגע ההחלפה של שיני "חלב" בקביעות. זהו:

 1. רוק חזק.
 2. עייפות קלה של החיה או להפך היפראקטיביות.
 3. החתלתול מתחיל לכרסם כל מה שהוא רואה בדרכו.
 4. דימום קל בחניכיים.
 5. שיני חלב רופפות.
 6. החתלתול מתחיל לאכול בצורה גרועה.

כתוצאה מכך, כל תהליך החלפת השיניים מסתיים סביב החודש השביעי לחיי החתלתול. בדרך כלל ניתן להבחין בשינוי שיניים. שיניים חדשות צומחות לצד ישנות, ונבדלות זו מזו. "חלב" הוא בדרך כלל חד, מעוקל ודק באופן בולט. שיניים קבועות ישרות, מעוגלות וחזקות יותר.

טיפול בגורי חתולים במהלך החלפת שיניים

אחד הכללים הבסיסיים לטיפול בחתלתול בתקופה זו של חייו הוא בדיקה קבועה של חלל הפה כדי לזהות חריגות במהלך הרגיל של תהליך החלפת השיניים. מכיוון שיש פעמים ששן חדשה לא צומחת בקרבת מקום, אך בתוך הישן, הדבר גורם לאי נוחות לחתלתול. כמו ילדים, להיווצרות שיניים חזקות של חתלתול, יש צורך לספק מזון עם תכולה גבוהה של ויטמינים. זה הכרחי באופן עקרוני לבריאותו, אך במיוחד לבריאות השיניים, תזונתו של בעל החיים צריכה להיות עם תכולה גבוהה של סידן וזרחן. אם הבעלים מאכיל את החתלתול באוכל ארוז, עליו ללמוד בזהירות את הרכבו. אם הבעלים מעדיף תזונה טבעית, אז החתלתול צריך לקבל באופן קבוע מוצרי חלב מותססים (קפיר, גבינת קוטג 'וכו').

וטרינרים רבים מייעצים לחתלתולים לתת קומפלקסים ויטמינים על בסיס קבוע, אך יש לעשות זאת רק אם יש עדויות ישירות מרופא, שכן עודף של קבוצות מסוימות של ויטמינים יכול גם להשפיע לרעה על בריאות חיית המחמד.

חתולים זקנים

הסימן העיקרי לזיקנה אצל חתולים הוא מצבם הירוד של שיניהם. בגיל מבוגר המחיה מוחקת את שיניה. ראשית, מדובר בחותכים מצדי הלסת התחתונה, שככל שהחיה מבוגרת משנה את צורתה לסגלגלה. זיווקים הם האחרונים שנמחקים, המופיעים לעתים נדירות אצל חיות מחמד מבוגרות.עם זאת, לחתול "מעל גיל 12" אין את רוב השיניים.

הטיפול בחיה כזו זהה לגורים. זו בדיקה - לזהות סטיות מהתהליך הרגיל של אובדן שיניים (התפתחות של מחלות מסוימות, דלקות וכו '), ובחירת המזון הנכון, הרך במיוחד. הוא אמור להיות עשיר בוויטמינים שיפיצו את אובדנם בגוף החיה.

מחלות

בניגוד לאמונה הרווחת, אובדן שיניים אצל חתולים אינו רק איתות לגבי הופעתן של מחלות בחלל הפה. יש מקרים בהם חתולים מאבדים שיניים עקב:

 • חסינות מוחלשת.
 • מחסור בוויטמין.
 • כישלון בתהליכים המטבוליים של הגוף.
 • שימוש במספר רב של תרופות והורמונים.
 • גנטיקה.
 • ביס לא נכון.
 • זיהומים ווירוסים בגוף.
 • מחלות בדרכי העיכול.
 • אונקולוגיה.

רק וטרינר יכול לאשר נוכחות של סיבות שונות לאחר בדיקה מקצועית של בעל החיים וקבלת כל הבדיקות. לכן, יש צורך לעקוב באופן קבוע אחר מצבו הבריאותי של החיה. זה חשוב למגע בזמן עם וטרינר.

אחד הגורמים העיקריים לאובדן שיניים אצל חתולים הוא מחלת הפה. בדרך כלל הם מלווים על ידי:

 1. ריח רע מהלסתות של בעל חיים.
 2. חניכיים מוגברות מדממות.
 3. רוק חזק.
 4. אובדן תיאבון כתוצאה מכאב בזמן האכילה.
 5. נוכחות אבנית.
 6. נפיחות בחניכיים.
 7. נוכחות מוגלה על החניכיים או ברוק.
 8. תוקפנות או עצבנות.
 9. תשומת הלב המוגברת של החיה ללסת, כלומר הרצון למרוח ללא הרף את הפנים על הכפה או על חפצים אחרים.
 10. הפרעת שינה.

חשוב! תסמינים אלה יכולים להיות הגורם למחלות קשות אחרות.

להלן מספר המחלות השכיחות ביותר בחלל הפה של חתולים:

מחלות פה אוראליות

 1. אבנית. בעיקרון, האבן נראית על שיניהם של חתולים שהגיעו לגיל 3 שנים. זהו תערובת של מזון, רוק וחיידקים, המונרלים ומצופים בשיניים. רובד זה יכול לגרום לדלקת ולפגוע בחניכיים, והחיידקים שהוא מכיל יכולים להרוס את השיניים.
 2. Stomatitis. זו תוצאה של התפתחות אבנית, עששת, שימוש בחום וקר במזון או בשתייה, תזונה גסה והתפתחות של מחלות אחרות. זו דלקת בקרום הרירי של הפה, שיכולה להתפשט לא רק לשיניים, אלא גם ללשון ולחניכיים. הדלקת המוזנחת מועברת לעצם הלסת ולשיניים עצמן, אשר לאחר מכן נושרות.
 3. דלקת חניכיים. זו גם דלקת, היא נמשכת רק לחניכיים. מלווה בדימום, כאב ונפיחות. מחלה מופיעה בגלל היגיינת פה לא נאותה ונראית כמו רובד המכיל חיידקים.
 4. פריודונטיטיס. דלקת, שהיא תוצאה של דלקת חניכיים. מחלה זו מאוד משחררת את השיניים, מה שתורם לאובדן.
 5. עששת. מחלה זו קשורה ישירות לאמייל השיניים. זה הורס את הרקמה הקשה של השיניים.
 6. דלקת זבל ודלקת חניכיים. מחלות הנובעות מעששת לא מטופלת. דלקת זו בשני המקרים, שמשפיעה על שלמות השן בשלבים שונים, אך מביאה לתוצאה אחת - אובדן שיניים וספטיס אפשרי.
 7. דיסבקטריוזיס זהו שינוי בפלורת חלל הפה לטובת מחלה פתוגנית. זה הוא הסיבה העיקרית להופעתן של מספר מחלות באזור הפה אצל חתולים.

פציעות

סיבה נוספת לאובדן שיניים אצל חתולים היא טראומה שכיחה. לעתים נדירות נסיבות זו נמצאת בקרב תושבי פנים, אך יש לה גם מקום להיות. בגלל מכה חזקה בעלת אופי שונה, ושבר לאחר מכן בלסת, בעל החיים חווה כאב, אי נוחות ומשנה מיד את התנהגותה הרגילה.התוצאה של שבר כזה עשויה להיות אובדן שיניים או הרסם החלקי.

אובדן שיניים יכול להיות גם במקרה מבודד בגלל נפילה או השפעה לא מוצלחות. הדרך היחידה למנוע את ההשלכות הללו היא ליצור קשר עם וטרינר שיחזיר את הניתוח את שלמות הלסת בניתוח ויתן המלצות על הטיפול בבעלי החיים.

לסיכום, יש לציין כי רק וטרינר יכול לספק טיפול מוסמך לפציעות ומחלות באזור הפה, וכן לתת רשימה של אמצעי מניעה לאובדן שיניים. הדבר היחיד שבעל החיה יכול לעשות בכוחות עצמו הוא להכין בזהירות את הדיאטה של ​​החתול, עשיר בוויטמינים ומינרלים הנחוצים לו, כמו גם מתאים לגיל בעל החיים, ולבצע בדיקה שוטפת של חיית המחמד.

וידאו: כיצד חתלתולים מחליפים שיניים

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון