תסמונת תינוק מזועזע - תסמינים וטיפול

בתחילת חייו של הילד, הגורם השולט במחלה ואפילו נכות הוא טראומת ראש. לפעמים זה מסתיים במותו של ילד. לעתים קרובות זה מוביל לכך שההורים ותינוקם מטופלים ברשלנות או אפילו באכזריות. מצב הוא אופציונלי לחלוטין כאשר התינוק צריך ליפול ולהכות חזק בראשו. לפעמים די בתינוק לנער כדי לפגוע במוח. ב 20% מהמקרים מתרחש מוות, השאר פוגעים משמעותית במערכת העצבים שלהם.

תסמונת תינוק מזועזע

הרעיון של תסמונת התינוק הרעוע (SVR)

משום מה, בעיה זו אינה מוצאת תיאור תכוף ורחב בספרות. רק כמה מחברים פונים אליו. שם זה אינו היחיד. מצב זה נקרא אחרת. חלקם, למשל, קוראים לזה תסמונת טלטול טראומטית של ילד.

הבעיה היא חוצפנית בכך שהילד לא מראה פגיעות טראומטיות בגוף. הם בפנים ומלאים בתוצאות לא נעימות. חותם מסוים מוטל על ידי מורכבות האבחנה הקובעת את העיכוב במתן הסיוע הדרוש. בטלטולים חזקים ראש התינוק מבצע תנועות בעלות אופי שונה. SVR מתאפיין בשלישייה הקלאסית:

 • דם נשפך לגולגולת.
 • המוח מתנפח.
 • שפיכת דם לרשתית.

הגורמים העיקריים למצב זה

טלטול ילדים מתבצע על ידי הורים או מי מטפל בתינוק. ישנם מקרים אלימים בעליל. רובם מחויבים על ידי אבות. זה לא סוד שלכל ההורים רמת השכלה והתפתחות שונה. לחלקם אף יש הפרעות נפשיות. לפעמים ההורים עצמם מתנהגים כמו ילדים. אנשים עם אימפולסיביות קשה והורים חד הוריים יכולים להופיע. הם כלל לא מודעים לכך שאפילו טלטול הילד מעט יכול לגרום לפציעה. לפעמים הם יכולים להתחיל לטלטל ילד כשהוא במצב של השפעה. יש לקחת בחשבון ביתר פירוט את הסיבות שבגללן הילד מטלטל.

הסיבה העיקרית למעשים כאלה היא בכי הילד. זו הסיבה שאבות ואמהות מטלטלים ילד כשהם פשוט משתעממים. אבל כל הילדים בוכים ללא יוצא מן הכלל. באמצעות בכי התינוק מתקשר. מהימים הראשונים לחיים, ילד יכול לבכות ללא הפסקה בהפרעות קלות. לא כולם מסוגלים לקבוע מאיזו סיבה זה קורה, מה שלא מתאים במיוחד לתינוק. בהתאם, אי אפשר לבטל את הסיבה, והבכי נמשך. יש הורים שאינם מאוזנים. כשהם מנסים "להתפכח" את הילד, הם מתחילים לנער אותו בעוצמה.

זה מאפיין שבקבוצת הסיכון, קודם כל, הם הבנים מששת החודשים הראשונים לחיים. זה כולל גם פגים ואלה שסבלו מהפרעות שונות במהלך התפתחות העובר. יתכן שילדים עם מזג טבעי מסוים נמצאים בסיכון. באופן טבעי, קבוצה זו תכלול ילדים עם פתולוגיות מולדות שונות, הנובעת מהתמכרות של אם צער לאלכוהול או לסמים. חותם מסוים על הולדתם של אנשים כאלה יכול להיגרם כתוצאה מעישון של האם תוך כדי נושא העובר.

הסיבה יכולה להיות שעם לידתו של התינוק במשפחה, אורח החיים הרגיל משתנה. להורים, בעיקר לאמהות, חוסר שינה כרוני.אי אפשר להתעלם מהעובדה שלעתים קרובות עם הופעת התינוק במשפחה המצב הכלכלי מחמיר. באופן כללי, היחסים בין בני המשפחה מתחממים, מה שבא לידי ביטוי בתינוק. במילים פשוטות, נוצר מצב מלחיץ במשפחה, והתוצאה היא שרגשות אלימים מתיזים על הילד.

נטייה לתינוקות

לתינוק בלידתו יש חוסר איזון ברור בין חלקי גופו. הגדול שבהם הוא הראש. אם אצל מבוגר זה רק 3% מהגוף, אז אצל תינוקות נתון זה מתקרב ל 15%. הגולגולת היא סוג של הגנה מוחית. אך הוא עדיין רך, מכיוון שתהליכי האוספיקציה בו אינם מושלמים. סגירה מלאה של הפונטנל הגדול טרם התרחשה, ועצמות אחרות לא צמחו יחד לחלוטין. לשרירי הצוואר יש גם חולשה. המשטחים המפרקיים של החוליות טרם התחזקו.

זה הופך את הראש לנייד ביותר. מיאלציה של סיבי עצב טרם התרחשה, והמוח מכיל הרבה נוזלים. ברגע הטלטול כוחות שונים יכולים לפעול על המוח. זה יכול להוביל לפגיעות בכלי המוח הגורמים לדימומים בדרגות חומרה שונות.

שימו לב! כאשר ילד מטלטל, לא רק את המוח, אלא גם את חוט השדרה, ונחשפת הבעיה עצמה במורכבות האבחנה.

כיצד SVR מתעורר

על פי מחקרים, משך הטלטול הממוצע הוא 20 שניות. למשך זמן כה לא חשוב, הראש מבצע תנועות תנודה בכמות של עד 50 פעמים. זה עלול לגרום לנזק מסוכן. התוצאה תהיה זלזול יותר אם יתקיים כותרת נוספת (לדוגמה, להיט בשולחן ההחלפה). ניתן להשוות את טלטול התינוק לתאונת דרכים.

כיצד SVR מתעורר

ילד עלול ליפול מהספה. התרגול מראה כי בגובה של פחות מ -1.25 מטר, הפציעות, ככלל, אינן חמורות במיוחד.

מבנה פגיעות SVR

אם הילד מטולטל היטב, הוא מסוגל לקבל מספר פציעות קשות למדי. ניתן לייצג אותם כדלקמן:

 1. דימום בחלל תת-דורי (KDK). אזור זה מוגבל על ידי קרומי המוח הדורה והארכנואיד. זה מתרחש כאשר הוורידים השטחיים של המוח מתפרצים. התהליך יכול להיות חד צדדי או דו כיווני.
 2. דימום חלל סובאראכנואיד (SAC). זהו אזור שמוגבל על ידי הקרום הרך והארכנואידי של המוח. מנגנון ההתרחשות זהה לגירסה הקודמת.
 3. נזק אקסון מפוזר. כאשר רועדים נשבר סיב עצבי ארוך. כמובן, זה עוצר באופן חלקי או מלא את העברת דחפי העצבים.
 4. לחץ מוגבר בחלל הגולגולתי. מצב זה בוודאי יתרחש בסיוע בטרם עת.
 5. דם שופך לרשתית. זהו התסמין השכיח ביותר במקרים של פגיעת ראש אלימה. לוקליזציה יכולה להיות דו צדדית או שהתהליך נצפה רק בצד אחד. מצב זה נבדל על ידי רחבות בולטת. אם הגורם לדימום ברשתית העין הוא SVR, ניתן לראות את הספציפיות המובאת של התהליך. זה שונה משמעותית ממצבים דומים הקשורים לאטיולוגיה אחרת. לעתים קרובות זה יכול להתרחש בתהליך זיהומי או בפגיעה בלידה בראש.
 6. שברים בצלעות. הם אפשריים אם לוחצים חזק את חזה התינוק. לעתים קרובות מקום הלוקליזציה שלהם הוא המשטח האחורי מצד שמאל. אם השברים נובעים מסיבות אחרות, אז יש להם מיקום שונה במקצת.

המרפאה

התסמינים יכולים להיות שונים מאוד באופיים והם נקבעים על פי סוג הנזק המוחי. חומרת הביטויים יכולה להיות שונה גם בעוצמתה.

תסמינים בעלי אופי נוירולוגי עולים לידי ביטוי. הילד נעשה רדום או להפך, עצבני יתר על המידה.הוא כל הזמן ישן. התינוק עלול להרגיש חולה. הילד יכול לסרב לחלוטין לאוכל.

באופן אובייקטיבי, תלמידים בקטרים ​​שונים, הילד אינו יכול להרים את ראשו, אין אפשרות למקד את עיניו. אם נצפות עוויתות, הילד מאבד את הכרתו, תפקוד הנשימה נפגע והעור הופך לכחול, זה מעיד על רצינות בולטת של ההפרות. הם כבדים. לפעמים לאחר שילד המום, הוא עלול להירדם. ההורים מתחילים להפחיד את פעילותו הנמוכה. הם שוב מתחילים לנער אותו, מה שרק מחמיר את המצב.

ל- SVR יכולות להיות השלכות ארוכות טווח. אלה כוללים התרחשות של שיתוק, אובדן שמיעה, עיוורון. ילד יכול להיות מפגר פשוט. בעתיד מתעוררות בעיות מבחינת האימונים. ילדים מתחילים להתלונן על זיכרון לקוי. יתכן שהם סובלים מהתקפים אפילפטיים. התוצאה השלילית ביותר היא המוות.

אבחון

ראשית, זוהי נטילת היסטוריה יסודית. הורים צריכים לברר בפירוט מה קרה. כמובן שנלקחים בחשבון נתוני בדיקה וראיות אובייקטיביות. עזרה רבה באבחון ניתנת בשיטות מחקר אינסטרומנטליות:

אבחון SVR

 1. טומוגרפיה ממוחשבת. בעזרתו מתברר אופי הנזק, רחבותו, לוקליזציה. ניתן לאתר סימנים לבצקת מוחית.
 2. הדמיית תהודה מגנטית. זוהי שיטה פחות רגישה, אך משמשת כהשלמה טובה ל- CT.
 3. NSG (נוירוסונוגרפיה). יישומה אפשרי רק אם יש לילד פונטנל גדול.
 4. רנטגן בשיטה זו ניתן לזהות שברים בעצמות.

הנוירולוג מעורב גם מומחים אחרים בקביעת האבחנה. לדוגמא, אם נשפך דם לרשתית, תזדקק לעזרת רופא עיניים.

עזרה לפני שהאמבולנס מגיע

על פי החשד הקל ביותר להופעת מצב כזה, עליך להתקשר מייד לאמבולנס. אם הילד סובל מדום לב, יש צורך בעיסוי עקיף. זה טוב אם כל הוריו יוכשרו בטכניקות שלו. על מנת שהתינוק לא ייחנק עם מי שאיפה, יש להניח אותו על צדו.

לאחר שהילד ימסור למוסד רפואי יינתן לו סיוע רפואי מקיף במעורבות של מגוון רחב של מומחים מומחים.

וידיאו: תסמונת התינוק מזועזע

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון