סלפושונקה - תיאור, בית גידול, אורח חיים

עולם החי של האדמה הוא נהדר, נציגיה חיים בכל מקום - מתרוצצים סביב כדור הארץ, עפים באוויר, מרגישים נהדר במים. בסגל המכרסמים יש גם נציגים מעניינים רבים. נדבר על אחד מהם, חיה שנקראת חולדת השומה השכיחה.

שומה שומה

תיאור ומראה

חולדת השומה השכיחה שייכת לסדר האוגרים, אך אי אפשר לקרוא לחיה זו אוגר - ישנם המון הבדלים. גם חיצוני וגם אורח חיים. די אם נאמר שמראה החיה אינו רגיל למדי. נראה שהוא דומה למכרסם, אך מכרסם ספציפי. אז, הגוף קצר - האורך משאיר 11-13 סנטימטרים בלבד, מתוכם 1.5-2 סנטימטרים נופלים על חלקו של זנב קצר מאוד. המסה קטנה גם היא - חיה בוגרת שוקלת לא יותר מ 45 גרם. כמו בעלי חיים רבים, יש גם דימורפיזם מיני - גברים בדרך כלל גדולים יותר מנקבות. כלומר, מסתבר - הנקבות אפילו פחות משקלות ואורכן.

הגוף בצורת טריז, על ראש שטוח, נטוע על צוואר קצר, יש עיניים שחורות קמורות, רגילות לראיית לילה. בחושך, החיה רואה ומכוונת בצורה מושלמת. מאפיין נוסף המבדיל בין שומן השומה מהאחים במשפחה הוא היעדרם המוחלט של אוריות. אף על פי כן, עם שמיעתו של תושב המחתרת הזה הכל בסדר.

הגוף מכוסה לחלוטין בפרווה קצרה אך עבה של גוונים חומים - בגב ובצדדים הוא כהה, לפעמים כמעט שחור, על הבטן הוא בהיר יותר - קפה ובז '. צבע הפרווה שונה בהתאם למקום מגוריהם של בעלי החיים - ככל שהצפון קרוב יותר לחיות כך הצבע עבה יותר וכהה יותר. אם כי לעיתים קרובות קורה שלבעלי החיים החיים באותו אזור צבעי פרווה שונים

מאפיין נוסף הוא השיניים הבולטות. בעזרתם, חתול השומה חופר חורים בהם הוא חי בדרך כלל. החלק היחיד בגוף שלא מכוסה פרווה או צמר הוא רגליים ורודות עם טפרים גדולים.

התנהגות

בעלי חיים מסוג זה שייכים לבעלי חיים יומיים והם פעילים לאורך היום, כלומר בבוקר, בשעות אחר הצהריים והערב. צאו לחופשה עם תחילת הלילה. בתקופה שבה מזג האוויר קר בחוץ, או שבעלי החיים חווים בעיות במים, פעילותם פוחתת מעט - הם הופכים להיות לא פעילים ועצלנים. בניגוד לרוב בעלי החיים, הם אינם נופלים במצב שינה. ויסות החום של הגוף מוגדר כך ששומה השומה מסתגל לתנאי אקלים חדשים ומעביר אותם בקלות מבלי ליפול לאנימציה מושעה.

בעלי חיים חיים, ככלל, במשפחות קטנות (עד תריסר פרטים) שהרכבם עשוי לא להשתנות במשך מספר שנים. בדרך כלל משפחה מורכבת מזוג הורים וילדים של מלטה אחת או שתיים.

מכרסמים מבלים את מרבית חייהם במאורות ארציות. זה לא רק מינקים, אלא מערכת מסובכים וארוכה למדי (עד 80-100 מטר) של מעברים עם תאים רבים - אחוריים וקינון. רובם נכנסים עמוק לאדמה עד 4 מטרים. מסתבר מעין רשת של מבוכים ממסדרונות רבים, שלרובם אין מוצא. בקומה העליונה, בעלי חיים נבחרים באי רצון ודי לעיתים רחוקות. בדרך כלל זה קורה אם מסיבה כלשהי חלל הסידור של חלל המגורים ועליך לעבור למקום חדש. ואז, המהלך אינו נמשך זמן רב - בדרך כלל החיות מתמקמות בסמוך למעון הישן, לא יותר מ- 800 מטר.

בית גידול

בשל יכולת ההסתגלות הטובה של הגוף, שומה השומה מסוגל לחיות בתנאי אקלים שונים, ולכן תפוצת החיה רחבה מאוד.החיה חיה משטח אוקראינה ופולין ועד צפון סין ומונגוליה, כולל. בדרום, בית הגידול כולל את מדינות מרכז אסיה (אוזבקיסטן, טורקמניסטן, טג'יקיסטן), כל שטח קזחסטן, חלק מטובה, מאוכלס על ידי בעלי חיים. החיה בוחרת קטעים בערבה, במדבר ובמדבר למחצה. רצוי לתולעת עיוורת כי האדמה רכה וקלה לחפירה. עם זאת, לעיתים קרובות הוא מתיישב בשפל שיטפון על גדות אבניות, בביצות מלח ואף נמצא בהרים, ומגיע לגובה של כ -4000 מטר.

גידול

Ellobius talpinus
התבגרותו של שומן השומה מהירה, וכבר בחודש השני לחיים, בעלי החיים מגיעים לגיל ההתבגרות, מוכנים להתרבות. בדרך כלל, עונת הרבייה נמשכת מספר חודשים - היא יכולה להתחיל במרץ, ולהסתיים באוקטובר - נובמבר. אני חייב לומר שחפירת מנהרות קשורה בדרך כלשהי לתהליך ההתרבות - זכרים בדרך זו לפלס את דרכם אל בתי הגידול של הנקבות.

במהלך העונה נקבה אחת יכולה להיות בהריון פעמיים, ואפילו שלוש פעמים, ולהוליד 2-5 גורים. ילדים מתפתחים במהירות - לאחר 21-23 יום, עיניהם פקוחות, ביום ה 22-25 הם כבר יכולים לאכול בכוחות עצמם.

תזונה

הבסיס לתנועות הכיסוי לתזונה הם יסודות צמחיים. צורכת באופן פעיל את החלקים התת-קרקעיים של צמחים - שורשים, פקעות, פקעות. אך אל תעבור ליד חלקים מעל לשטח. תולעים, חרקים וזחלים נאכלים ממזון מהחי, וזה טוב: לא קשה לתפוס אותם מתחת לאדמה. בדרך כלל בחורף הם מנסים לספק מעט מזון - כמה קילוגרמים של נורות ושורשים, מוכנים בזהירות ליום גשום, שוכבים בתאי מזון.

תועלת, פגיעה

תולעת השומה הנפוצה פוגעת בחקלאות - היא פוגעת בירקות (תפוחי אדמה, גזר, סלק), גידולים אחרים הגדלים בשדות, מקלקלים אבטיחים ומלונים, מנסים לנשוך אותה. זה גם מכרסם שורשים ומכרסם את קליפת העצים, מקלקל גידולי אספסת.

אך פגיעה זו אינה חשובה, אי אפשר לכנות אותה גדולה. שומן השומה מוערך על ידי האדם על כך שהוא משחרר את האדמה, שבגללו הוא מתעשר בחומר אורגני, בזכות מחילות הבהמה, האדמה הפורה רוויה בחמצן ולחות.

מספר שומות השומה החיים על פני כדור הארץ משתנה. לעתים קרובות, מספר גדול מת בגלל האקלים השלילי - מזג אוויר קר אכזרי או שפכי מים. לפעמים אוכלוסיה סובלת בגלל מגיפה של מחלה כלשהי או טפילים אינם נותנים את ההזדמנות להתפתח ולחיות. ולעיתים להפך - תנאי מזג אוויר נוחים ושפע של אוכלים מעוררים שיעור לידה גדול.

וידאו: שומה נפוצה (Ellobius talpinus)

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון