סוניה-פולצ'וק - תיאור, בית גידול, אורח חיים

עם רדת החשיכה צולל היער בשקט מסתורי, מעט מבשר רעות. במבט ראשון שום דבר לא יכול לשבור את האידיליה הנוכחית. לפעמים בשתיקה אפשר לשמוע את רשרוש העלים היבשים או את פיצוח הענפים מתחת לטפריו של טורף פראי, המורגל לחיות בחושך. אתה יכול גם לשמוע ינשופים, פולטים קולות קורעי לב ומפחידים. טורפים וציפורים ליליות אינם התושבים היחידים ביער הלילה. אם אתה מקשיב, אתה יכול להגדיר צליל מוזר מאוד "ttsiiii-ttsiiiii-ttsiii", שבעליו הוא חיה קטנטנה, המכונה גדוד. אתה יכול לראות יצור פרוותי על ידי התבוננות בעצים. הוא יישב על ענף כשראשו מושט קדימה, עם פה רחב, כדי לעשות טריליות. האוזניים מורמות ומתקרבות אחת לשנייה לכל זעקה.

סוניה פולצ'וק

צליל בתדר גבוה מכסה מרחק מכובד וניתן לשמוע אותו יותר מ -30 מטרים מהגדוד. השיר עצמו נמשך לא יותר מעשר דקות. אחריה באה שתיקה, שתמשך זמן רב יותר, בעוד החיה מקשיבה לקולות הסבך בתקווה שהנקבה שמעה אותה. אם הנבחר נמצא בקרבת מקום, היא עונה לו במשרוקית שלה, ונשמעת כמו שיחה.

תיאור ותכונות החיה

החיה לא סתם שמה כזה, כי חלום הוא הבסיס לחייו. אם אתה לוקח את התקופה השנתית, במצב שינה, המדף יבלה כ 9 חודשים. בחודש ספטמבר החיה מתרדמת ומתעוררת ביוני, כשהיא חמה.

פולצ'וק הוא הנציג הגדול ביותר של ראשי מנומנם. אורך גופו יכול להגיע ל 18 סנטימטרים, הזנב - 10 ס"מ, ומסת החיה - כ -170 גרם.

מאפיינים חיצוניים:

 1. קצרים ומעוגלים על אוזניים עליונות (עכבר), מכוסים במוך נדיר.
 2. קו השיער של החיה נדיר, סוליית הרגליים האחוריות פתוחה.
 3. סביב העיניים טבעות כהות, לא תמיד מורגשות.
 4. הוויברסה הארוכה באופן לא פרופורציונאלי (שפם) המגיעה עד 6 סנטימטרים נראית בבירור על הפנים.
 5. הצבע העיקרי של שיער מכרסמים הוא אפור מעושן, אך עשוי לכלול אלמנטים כסופים וזיהום חום.
 6. הזנב לבן עם גוון קטן של אפור.

על פי הופעתו, המכרסם דומה במעורפל לסנאי, זה מסביר מדוע תחילה יוחסו לקבוצת הסומניפרס. צבע הבטן (הוא לבן בגדוד) והיעדר המברשות בקצות האוזניים מפריכות את הדמיון שלהן.

סוניה-פולצ'וק מייצגת ניתוק מכרסמים והיא חיה יקרת ערך. בשרו ראוי למאכל, ופרווה בעלת ערך גבוה בתעשייה. נכון להיום החיה רשומה בספר האדום כאחת המסוכנות. כל שנה מספרו יורד וזה דורש הגנה אנושית.

סביבה ותנאי חיים

המדף מתגורר במישורים, כמו גם ביערות אירופה והקווקזית שנמצאים בהרים. המין נמצא בכל מקום, מכסה את השטח מצרפת לאזור וולגה ואפילו איראן. בנוסף החיה נמצאת באוקראינה ובמרכז רוסיה.

המקום החיובי ביותר לחיות בו הוא יערות עם שפע של עצי פרי, אגוזים ואשור. צמחיית מחטניים אינה מושכת עבור הגדוד. מטרת החשיבות המוגברת, ללא ספק, הם עצים חלולים ושיחי יער. במקרים נדירים, החיה מוכנה להתיישב בבית ציפורים או חלול, שנוצר על ידי ידיים אנושיות. בגלל הגג, בית כזה לא מושך לעיתים קרובות את הציפורים שעבורן הוא נבנה. אך המכרסם יעריך את השיפוץ ואת סוג הדיור הסגור.כמו כן, החיה יכולה להתיישב בשטח המבנה המיועד לאנשים, תופס מקום תחת הגג או בעליית הגג.

הגדודים הם שכנים רגועים ולעתים קרובות משנים את מקום מגוריהם בגלל פעילות לילית. הם נותנים בקלות את סוגם האישי לביקור ולא מנסים להילחם למען זכויות הקניין. לא רע להכות שורש בתאים, סיפק תזונה טובה ומרחב מספיק.

החיה נקייה באופן טבעי. ברגע שהוא נמצא מחוץ לביתו, הוא יושב על ענף ומסדר את המעיל, כמו גם שוטף ברגליים הקדמיות. לאחר שהנחה את המראפט, המכרסם חוזר לקן ומסתתר בעלווה.

לשיפור הבית הם לא רק עלים, אלא גם אזוב. גברים כמעט אינם מבצעים משק בית והם בדרך כלל עצלנים במיוחד. שום דבר לא ניתן לראות במלונה שלהם, למעט זוג עלים שנזרקים באקראי. בעיקרון, דיוק ועבודה קשה הם הטבועים בנשים.

הפעילות הנמרצת של בעלי החיים מתחילה בשעות הערב המאוחרות ונמוגה בבוקר, מכיוון שהם זקוקים לשנת יום טובה. סוניה מבלה את רוב הזמן על ענפי עצים, רק מדי פעם יורדת לאדמה. כל אדם קופץ ויכול לפרוש מרחק של עד 10 מטרים עם אידיוט אחד.

שינה

גליס גליס
עם תחילת מזג האוויר הקר, החיה מתרדמת למשך 9 חודשים ארוכים. מכרסמים מסוג זה אינם ישנים לבד, בחורף ניתן למצוא עד 8 אנשים בקן אחד. במהלך השינה, כל התהליכים החיוניים של החיה מאטים.

הדור המבוגר נרדם אחרון. התהליך מתרחש בסדר עולה, מבוגרים ואז זקנים נרדמים מאחורי בעלי חיים צעירים. הגדודים מתעוררים רעבים ומיד מתחילים לאכול בעוצמה, וזה הכרחי ביותר בתקופה זו.

תכונות כוח

המדף הוא בעל חיים עשבוני. אך ישנם מקרים נדירים שבהם אתה יכול לתפוס מכרסם שאוכל ביצת ציפור, חרק או את הציפור עצמה. האוכל החביב על החיה הם מזונות עתירי קלוריות, כגון:

 • אגוזים
 • פירות יער ורדים;
 • ערמונים;
 • בלוטים;
 • קליפת עץ.

בסוף הקיץ, בשימוש באוכל אינטנסיבי כזה, הצובר מכרסם צובר עתודות שומן, שיספקו לו חומרים מזינים למשך שינה, ולא יאפשר לו להקפיא.

אם יש בסביבת חוות פירות, הם לא יהיו ביישנים וחגיגים שם, מבצעים פשיטות לילה. ככל שהחורף קרוב יותר, כך החיה מבלה יותר במינק. מדף ממלא את הבית באספקת מזון ואוכל אותו בהנאה, מבלי לצאת החוצה.

בעלי חיים נוטים יותר להיות רעועים מאשר חסכנים. הם נפגעים מטבעם על ידי אגוזים שננשכים נזרקים על האדמה. זה קורה לא נוכח חולשתו של מנגנון הלסת, בעלי חיים אלה, נהפוך הוא, מסוגלים להיסדק קל להפליא על עור אגוז חזק.

רבייה ואריכות חיים

רבייה ותוחלת חיים של סוני-פולצ'וק
מכרסמים יולדים פעם בשנה. זה קורה בין יולי לסוף אוגוסט. שירת שירים לפני ההזדווגות נחשבת לחלק בלתי נפרד מטקס החתונה שלהם. גם הנקבות וגם הזכרים שרים, זה נמשך עד שהם שומעים אחד את השני. לאחר שהנבחר יצר קשר, החיות מתחילות להתקרב בלי לעצור את הטרילים.

השלב הבא של הטקס הוא ההזדווגות. במקרה זה, החיות מתחילות לרוץ אחת אחרי השנייה. הבלאגן מסתיים ומוחלף בריקוד יפהפה של שני מאהבים שמתערבלים בצורה חלקה במקום. במהלך הריקוד הזוג דוחף את אפם לזנבות זה של זה.

השלב האחרון במשחקי ההזדווגות הוא ההזדווגות, וכתוצאה מכך הנקבה מביאה את הצאצאים המיוחלים. ההיריון של סוניה נמשך חודש, בסוף המונח תינוקות מופיעים בכמות של 2 עד 6 חלקים.

התפתחות צאצאים

בתקופה של הילודים העכברים הם חסרי אונים לחלוטין, בשלב זה של התפתחות, הם חסרים ראייה ושמיעה לחלוטין.

מכשיר השמיעה הוא הראשון שמתפקד, מוכן לתפיסת תדרי הקול כבר ביום ה -12 לאחר הלידה. היכולת לראות מגיעה לאחר שלושה שבועות. גדודי יילוד ניזונים אך ורק מחלב אם, מזון שנצרך על ידי מבוגרים מתחיל להינתן לתינוקות בני שבועיים ורק בצורה כתושה.

התפתחות מלאה של התזונה למבוגרים והמעבר אליה מתרחשת בשבוע הרביעי לאחר הלידה. לאחר חודש וחצי, בעלי חיים קטנים הופכים עמוסים בקן, הם מביעים רצון לצאת החוצה ובאופן עצמאי, מבלי לפנות לעזרתם של קרובי משפחה בוגרים, להשיג לעצמם אוכל.

בעלי חיים רוכשים את היכולת לייצר צאצאים לא לפני 11 חודשים מחייהם.

אורך החיים הכולל של מכרסם הוא לא יותר מארבע שנים. גדודים ארוכי שנים נמצאים אך ורק בשבי.

וידאו: מעונות מעונות (Glis glis)

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון