Jerboa - תיאור, בית גידול, אורח חיים

ג'רבוע היא חיה מיניאטורית בעלת מראה ביזארי לחלוטין. מבחוץ נראה כי גופו מורכב מחלקים מגופם של בעלי חיים שונים, אך למרות זאת הוא הסתגל בצורה מושלמת לתנאים הסביבתיים הקשים, והוא יכול בקלות להרגיש את עצמו גם במקומות בהם קשה לשרוד, למשל במדבריות צחיחות. . זה שייך למשפחת Dipodinae, או "מכרסמים קופצים", הכוללים כמה סוגים שונים.

ג'רבו

תיאור Jerboa

לג'רבה יש ראש וגודל גוף עליון בצורת עכבר או דמוי עכברוש, יש לו גם שפם רגיש כמו חתול, עיניים גדולות מספיק, דומות לעיני ינשוף, אוזניים כמו סנאי, רגליים אחוריות כמו קנגורו. הרגליים הקדמיות דומות לכלבים, ויש להן זנב ארוך ומצופה לפעמים פרווה.

 1. אורך החיה הוא 5 עד 15 ס"מ, תלוי במין. המשקל הממוצע של הגרבואה הוא בין 50 ל -140 גרם.
 2. הראש. הגולגולת דומה מאוד לעכבר. האף של בעל חיים קטן זה חזק ומותאם לטיפוס חורים. העיניים בדרך כלל גדולות מספיק, המותאמות לפעילות לילה. האוזניים גדולות ומוגנות גם בשיער קצר וגס. אם אנו מדברים על שיניים, אז יש לו חותכים מעוקלים בצורת אזמל, כמו גם טוחנות חזקות, הנחוצות לג'רבואה לאכול צמחים קשים של אדמות צחיחות. ראוי גם לציין את השפם הארוך והחושני למדי, הנחוץ לשליטה על הסביבה במאורות או על פני האדמה בלילה.
 3. גוף: צורת הגוף הדומה לעכבר, מכוסה בפרווה רכה, צבע המעיל הוא חול כהה, מתחת לגפיים ועל הבטן למעיל גוון בהיר יותר.
 4. גפיים. הרגליים האחוריות ארוכות פי 4 מהחזית, מיועדות לעומס חזק למדי. בעזרת הכפות הללו הג'רבוע מסוגל לקפוץ לגובה של מטר וחצי וגובהו עד 3 מטר. ארבע אצבעות (בג'רובה אסייתית) או שלוש (במינים אפריקאים) נפרשות על הכפות. רגליה הקדמיות של בעל החיים קטנות למדי. הם פועלים כידיים, מכיוון שהם מיועדים לחפירת בורות וחורים, ויכולים גם לשאת אוכל.
 5. הזנב. ככלל, הזנב ארוך יותר מהראש והגוף. משמש לשמירה על שיווי משקל בעמידה.
 6. לג'רבה יש חוש ריח ושמיעה מפותח מאוד. החזון די חלש.

בית גידול ותזונה

Jerboa נמצא בבתי גידול מדבריים ודרגות בהם יש צמחייה. מדובר במכרסמים ליליים שחיים לבדם ומבלים את רוב שעות האור שלהם במינקים קטנים יחסית (בעומק של כ -40 ס"מ). חורים אלה נראים בבירור בחול הבהיר ומכילים תאי קינון מוגדרים היטב. המרכיב העיקרי בתזונת הגרבואה הוא צמחים. הם יכולים גם לצרוך זרעים, אך אם הם לא מאוד קשים. מינים מסוימים של בעלי חיים ניזונים מבאגים וחרקים אחרים שהם פוגשים. שלא כמו גרבילים, ג'רבואים לא אוגרים את המזון שלהם.

התנהגות

אם אתה צופה בג'רובה בתנועה, אתה יכול לקחת אותה למיני קנגורו. בעלי חיים אלה מסוגלים לקפוץ מרחק של 10-13 ס"מ בכל צעד. עם זאת, אם הגרבונה נמצאת בסכנה, היא עלולה להפוך לאנרגטית יותר על ידי קפיצה של עד 3 מטר באורך וגובהה מטר וחצי. פירוש הדבר שג'רבואות יכולות להגיע למהירויות של עד 25 קמ"ש כאשר טורפים רודפים אחריהם. הם יכולים לנוע מצד לצד בצורה של זיגזג כדי לבלבל את אויביהם. כמעט כל טורף מהווה סכנה לג'רבואות, במיוחד שועלים, ינשופים ונחשים.

התנהגות ג'רבוע

ג'רבוע שורדת במדבר, מסתתרת במחילות.הם גרים מתחת לאדמה והם מצליחים להסתתר מהחום ומהקור במדבריות. מחילות נמצאות בדרך כלל בסמוך לצמחייה, אך בעונה הגשומה נחפרות מנהרות ליד גבעות או סוללות בהן הן יכולות להימלט ממי שיטפונות. בקיצים חמים במדבריות אפריקאים חיות אטומות את הכניסה לחור בפקקי אדמה כדי למנוע כניסת חום. ג'רבות אסייתיות בחורף גם סוגרות את הכניסות למאורות כדי למנוע חדירת קור. מאורות כאלה הם בדרך כלל עמוקים למדי - הם יכולים להגיע לעומק של 3-4 מטרים.

לבעלי החיים הקטנים האלה יש יכולת לחפור במהירות את האדמה. הם משתמשים ברגליים הקדמיות הקצרות כדי לחפור חורים. גם במהלך תהליך זה, רגליהם האחוריות הגדולות עובדות. גפיים עוצמתיות נחוצות כדי שהחיה תדחוף את האדמה שנחפרה. מינים רבים של מכרסמים מותאמים היטב לחיות במדבריות חוליות. לג'רבוע קפלי עור מיוחדים המשמשים למניעת כניסת חול לאף. יש להם גם שערות מיוחדות באוזניים, שגם מונעות את חדירת החול.

מחזור חיים

ג'רבו שייכים למין המצולע. הזדווגות מתרחשת בדרך כלל זמן קצר לאחר הערות ממצב שינה. נקבות יכולות להביא צאצאים פעמיים בשנה, בדרך כלל בקיץ. בדרך כלל נולדים 2-6 קוביות. זמן ההיריון הוא 25-35 יום. למעשה, מעט מאוד ידוע על יחסי ההורים של בעלי חיים קטנים אלה. כמו רוב היונקים, הנקבות דואגות לגוריהם, לפחות עד שהן מפסיקות להאכיל מחלב.

Dipodidae

כלב הג'רובה מתפתח לאט למדי. בדרך כלל הם נולדים חסרי שיער. הרגליים האחוריות לא גדלות עד גיל חודשיים. הם גם לא מסוגלים לקפוץ עד גיל 3 חודשים. ג'רבוע מתבגרת מינית לאחר 3.5 חודשים. אורך החיים הממוצע של בעלי חיים אלה בטבע הוא עד 6 שנים.

הסכנות

למעשה, לג'רובה יש עתיד מאוד לא ברור. חיה קטנה זו נתקלת ללא הפסקה בטורפים מסוכנים למדי, במיוחד כאלה שהולכים לצוד בלילה. אלה כוללים ינשופים, נחשים, שועלים, תנים ואפילו חתולי בית. עם זאת, האיום הגדול ביותר עליהם הוא אובדן בית הגידול האפשרי, וזה יכול לקרות בגלל אשמתו של אדם.

חלק ממיני הג'רבואה, למשל גמד חמש אצבעות (פרדוקס קרדיוסקרניוס) וגמד זנב עבה (Salpingotus crassicauda), מאוימים כעת על הכחדה. ומינים כמו ג'רבואות ארוכות אוזניים (Euchoreutes naso) וג'רוס מצרי (Jaculus jaculus) כבר מופיעים בספר האדום, מכיוון שהם נמצאים תחת איום הכחדה.

ג'רבוע בבית

במהלך השנים האחרונות ג'רבות הפכו פופולריות מאוד כחיות מחמד, אך הן זקוקות לטיפול ותשומת לב. הם קשים לאילוף ולא קלים מאוד לטפל בהם, מכיוון שהם ליליים. לכן בעלי חיים אלה אינם מתאימים בשום אופן כחברי משחק לילדים. תלוי בסוג הג'רבוע, יש לקבוע אותו בדיור יחיד או קבוצתי. לדיור משפחתי או קבוצתי, חשוב שלבעלי החיים יהיה מספיק מקום פנוי. מכיוון שג'רבואות יכולות לקפוץ למרחקים ארוכים, לא ניתן לשמור אותם בכלובים מוגבלים. חייב להיות זמין בציפורן לכל אורך של 3 מטרים לפחות. אי אפשר ליישב ג'רבה בחוץ אם האקלים קריר מספיק.

ג'רבוע בבית

 1. תנאי מעצר. על מנת שהחיה תרגיש בנוח, תחתיו אתה צריך ליצור כלי עופות בגודל של לפחות 3x2 מטר. צריך להיות מקום בדירה הזו שבה הגרבואה יכולה לחפור לעצמה חור. כך שהחיה לא הייתה מוגבלת בתנועה, יש להקצות עבורה כמות גדולה של שטח פנוי בדירה.יש לדאוג שהחיה לא תנשך את הרהיטים והכבל. הגרבואה לא תיעצר מול הטפט. יש להרחיק עציצים מהישג ידם של מכרסמים, מכיוון שהם אוהבים להשתמש בעציץ לצורך חפירה. אם אתה מתכנן לשמור את הג'רבוע בטרריה, עליך לכסות את קירות הזכוכית בעלים וענפים.
 2. אוכל. Jerboas ניזון משורשים וחלקים אחרים של צמחים, כמו גם חרקים. בשבי הם צריכים לקבל חציר ודגן, כמו גם ירקות טריים. מומלץ לתת פירות בכמויות מוגבלות בגלל תכולת הפרוקטוז שלהם. למרות העובדה שג'רבואות יכולות לחיות ללא מים, עדיין חשוב שלבעלי חיים יהיו תמיד מים מתוקים. כך שלבעלי החיים אין מחסור בפעילות מוטורית בגלל העובדה שהם לא צריכים להשיג אוכל, מומלץ לפרוש אוכל סביב כל שטח הציפורייה. זה יעזור לחקות את הפעילות של מכרסם בטבע.
 3. תכונות של טיפול. בטבע, לעתים קרובות ג'רבוס מתחלחל לחיסכון באנרגיה. בתנאים קריטיים זה עוזר להם לשמור על חום גופם ברמה אופטימלית. לכן, אם פתאום החיה נופלת לטיול חושים - אל תדאג. מכיוון שחיה זו רגישה מאוד לקרירות, ניתן לספק לדיור שלה חום נוסף, לדוגמה, התקן תנור חימום מיוחד בפינת הכלוב.

עובדות מעניינות

 1. על פי מחקרים, הפרופורציה בין הרגליים לגוף של הג'רבות עולה על שיעור הרגליים והגוף של קנגורו.
 2. למרות שקפיצות אקראיות טובות להימנעות מטורפים וכנראה גם למציאת משאבי אוכל אקראיים נסתרים, הם אינם יעילים במיוחד באנרגיה, מכיוון שכדי לייצר אותם, אתה צריך להוציא כמות גדולה של אנרגיה.
 3. גרבואה ארוכת אוזניים נלכדה לראשונה בטבע בשנת 2007 במהלך משלחת האגודה הזואולוגית של לונדון בגובי. אוזניו מהוות שני שליש מאורך הגוף. למכרסם זה אחד היחסים הגדולים ביותר בין אוזניים לגוף בממלכת החיות.

וידאו: jerboa (Dipodidae)

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון