כמה חודשים ניתן לשתול תינוק?

הורים מודרניים, שרוצים ללמד את תינוקם את הכישורים הדרושים מוקדם ככל האפשר, מכריחים לעיתים קרובות אירועים. אבל ההתפתחות התקינה של הילד צריכה להתקיים בנוחות, ולכן, עבור כל גיל, פיתוח מיומנויות מסוימות הוא מאפיין. אם מוזנח כלל חשוב זה, יכול להיגרם נזק קשה לבריאותו הפסיכולוגית והפיזיולוגית של התינוק.

כמה חודשים ניתן לשתול תינוק

אחד האינדיקטורים העיקריים להתפתחות התינוק הוא הגיל בו הוא יכול לשבת בכוחות עצמו. זהו שלב חשוב מאוד, מכיוון שרכישת מיומנות זו מסייעת לגבר הקטן לבצע מספר פעולות עצמאיות: לקחת צעצועים וחפצים אחרים, ללמוד את העולם סביבו. ללא יוצא מן הכלל, כל ההורים מצפים לרגע זה, וכמה אמהות ואבות, שרוצים לקרב אותו, מתחילים לשבת תינוק לפני לוח הזמנים, תוך שימוש באמצעי עזר שונים למטרה זו. עד כמה פעולות כאלה מוצדקות על ידי מבוגרים - ננסה להבין זאת.

תקנים לילדים

בשאלה באיזה גיל צריך לשתול תינוק, לקהילת ילדים אין דעה אחת עד היום, אם כי סכסוכים בין אנשי מקצוע נמשכים זה עשרות שנים. לפני זמן לא רב התקבל כי תהליך זה צריך ללכת בדרך טבעית, כלומר הילד יוכל לשבת בכוחות עצמו כאשר יכולותיו הפיזיולוגיות מאפשרות לו לעשות זאת.

דעתם של הרופאים המודרניים השתנתה מעט. כיום, רופאי ילדים ממליצים להורים להקפיד על ההמלצות ולשתול את התינוק כאשר מערכת העצמות והשרירים שלו מוכנים לכך. יש תינוקות המנסים לשבת בגיל חמישה חודשים אם מבוגרים מניחים בזהירות כרית מתחת לגבם. אך מיומנות ישיבה עצמאית, ככלל, נוצרת אצל מרבית הילדים בשנה הראשונה לחיים בשישה חודשים מרגע הלידה. גיל זה יכול להיחשב כהנחיה להתפתחות מלאה של התינוק.

מדוע לא מומלץ לשבת תינוק מוקדם יותר משישה חודשים

יש הורים ששוקלים את פחדי הרופאים לשווא ומבקשים לתת לתינוק עמדת "ישיבה" לפני לוח הזמנים. זו קלות דעת מאוד מסוכנת, שעלולה להוביל לתוצאות הרות אסון מאוד. לכן, על מבוגרים ללמוד שלושה גורמים עיקריים המונעים נטיעת תינוקות עד גיל 6 חודשים:

 1. חוסר ההכנה של השלד של ילד, ובמיוחד עמוד השדרה, אשר מסיבות פיזיולוגיות פשוט אינו מסוגל עדיין לשמור על עמדה זקופה. מסיבה זו, נטיעה מוקדמת יכולה לעורר חריגות בהתפתחות עמוד השדרה (עקמת, יציבה לקויה).
 2. ילדים צעירים אינם מסוגלים לשנות את מיקום הגוף באופן עצמאי, לכן שתילה מוקדמת מדי תביא לאי נוחות קשה עבורם.
 3. הגורם הפסיכולוגי ממלא גם תפקיד משמעותי בתהליך זה. אם תנסו לשתול בכוח ילד, הדבר יגרום לפחד בתינוק. לכן אסור לעשות את מה שהתינוק אינו מוכן אליו.

הגורמים המפורטים כאן חלים על כל התינוקות, ללא קשר למין. אבל ילדות קטנות צריכות תשומת לב מיוחדת. התינוק צריך לשבת את עצמה ללא כל עזרה, מכיוון שרצון ההורים לזרז את התהליך הזה יכול להוביל לא רק למומים בעמוד השדרה, אלא גם לעקמת עצמות האגן. עיוותים דומים אצל נשים בוגרות מובילים ללידה מורכבת ממושכת.

באיזו תקופה של התינוק אוכל לשתול

למרות שרופאים קבעו זמן נוח לשתילת תינוקות, לסוגיה זו ניואנסים משלה. אחרי הכל, כל תינוק הוא אינדיבידואלי, כך שהתפתחותם של ילדים בשנה הראשונה לחיים עשויה בהחלט להתקדם לא על פי התוכנית הסטנדרטית. לדוגמא, פגים נמצאים מאחור בהתפתחותם מבני גילם. חריגות מסוימות נצפות אצל תינוקות הסובלים מפגיעות בלידה. לכן, בנוסף לכך שהילד מגיע לגיל חיובי לשתילה, חשוב לקחת בחשבון מיומנויות כאלה שעליו לרכוש:

באיזו תקופה של התינוק אוכל לשתול

 • להתהפך באופן עצמאי מהגב לבטן;
 • להחזיק בבטחה את הראש, מרים אותו ממקומו אופקי;
 • דגש על רגליים עם תמיכה של מבוגרים צריך להיות גם יסודי;
 • על הילד עצמו לנסות לנקוט עמדה זקופה.

ההורים נדרשים לבקר באופן קבוע אצל רופא ילדים שיעריך נכונה את נכונות התינוק להתיישב בכוחות עצמם ולייעץ איזו עזרה ההורים צריכים להעניק לו.

כיצד להכין תינוק

לשתול תינוק היה בטוח, ההורים חייבים להתכונן היטב. הנה מה שיעזור להם בתהליך חשוב זה:

 1. התעמלות. תרגילים קבועים עם התינוק יעזרו לו להשתלט במהירות על הזחילה ולהתיישב בכוחות עצמו. יש קבוצות תרגילים מיוחדות עם חפצים זרים, אליהם הילד צריך להגיע עם הידית. ביצוע אותם יום אחר יום, אתה צריך להגדיל בהדרגה את זווית הנטייה. משפיע באופן יעיל על פיתולים וכפיפות של חיזוק השרירים.
 2. לעיסוי יש השפעה מחזקת גם על רקמת השריר של הילד. אם תבצע באופן קבוע תנועות עיסוי קלות, רקמות גוף הילד יהיו מוכנות לילד להתיישב.

יש לשים לב לרגע כזה: אם התינוק נפטר בחדות ללא הכנה מקדימה לשלב מכריע זה, הדבר יכול לגרום לעומס חריף בעמוד השדרה. כתוצאה מכך המפרקים בין החוליות הבודדות נשברים. בדרך כלל פציעות כאלה נשארות לכל החיים. כפי שצוין לעיל, במיוחד יש צורך לגשת לנושא זה ביחס לבנות, שכן פעולות פסולות יכולות אפילו להוביל לפוריותן בעתיד.

מכשירים נוספים

התעשייה המודרנית מייצרת מכשירים שונים לתינוקות, המסייעים בהתפתחותם הנוחה. אך מרבית המומחים נוטים להאמין כי ההתפתחות ההרמונית של הילד מרמזת על תהליך טבעי של שליטה במיומנויות חיוניות. נכון, יש קבוצה נוספת של אנשי מקצוע שלא רואים שום דבר לא בסדר בשימוש במכשירים שונים כדי לחזק את כישורי ההליכה והישיבה. כמובן, ניתן להשתמש בעיצובים כאלה רק כאשר הילד אוחז בביטחון בגב במצב ישיבה. בדרך כלל זה קורה קרוב יותר לגיל שבעה חודשים.

חייבים להיות ידועים על מגבלות גיל אלה, מכיוון שחלק מהיצרנים חסרי המתן מספקים מידע שגוי לגבי תחילת הפעלת המוצר. כדי להימנע מקורבן של מידע שגוי, עליך להתייעץ עם רופא ילדים.

בין המוצרים הפופולריים ביותר בקטגוריה זו:

 • הולכים;
 • מגשרים;
 • כסאות נוח.

במידה מסוימת, הם עוזרים לילדים ללמוד מיומנויות שימושיות, ופשטים את תהליך הלמידה. אך, כמובן, מומלץ להשתמש במכשיר כזה למשך זמן מוגבל ובהתאמה קפדנית למדריך ההוראות. כמובן שאי אפשר להשאיר לבד.

כפי שניתן לראות, שאלת התזמון וכללי נטיעת התינוקות של השנה הראשונה חשובה מאוד. לכן על ההורים להיערך נכון לשלב זה בחיי התינוק.

וידאו: האם אפשר לשתול ילד שאינו יושב?

אנו ממליצים לקרוא


השאירו תגובה

הגש

אווטאר
wpDiscuz

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

אין תגובות עדיין! אנו עובדים לתקן את זה!

מזיקים

יופי

תיקון